Tytuł badania: Jakie sporty uprawiają uczniowie szkół wrocławskich i czy radzą sobie w sytuacji niepowodzenia i sukcesu? Analiza wypowiedzi rodziców
Data: maj 2008
Badacz: Lesław Kulmatycki, Agnieszka Surynt

Celem badania było poznanie zdania rodziców, jakie sporty uprawiają ich dzieci i czy radzą sobie one z porażkami oraz sukcesami. Sondaż przeprowadzono w ramach badania sprawności fizycznej wrocławskich dziesięciolatków. Wśród rodziców przeprowadzono ankietę złożoną z 12 pytań, w większości o charakterze zamkniętym, m.in.: czy dziecko jest aktywne ruchowo i czy bierze udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych; jeśli bierze udział w zajęciach, uprawia sport, to są one: niezorganizowane, podejmowane rodzinnie czy zorganizowane (klub, szkoła); jakie sporty uprawiają wrocławskie 10-latki wraz z rodzicami; jak dziecko zachowuje się w sytuacji niepowodzenia; jak dziecko zachowuje się w sytuacji sukcesu. Do analizy zakwalifikowano odpowiedzi 770 rodziców, w tym 381 dotyczyło dziewczynek, a 389 – chłopców. W opinii rodziców 26,9% dziewcząt i 28,2% chłopców w ramach rodzinnej aktywności fizycznej jeździ na rowerze, 19,1% chłopców i 18,2% dziewcząt pływa, 10,8% dziewcząt i 11,1% chłopców jeździ na nartach, 6,3% chłopców i 3,7% dziewcząt biega, 5,9% chłopców gra w piłkę nożną. Rodzice deklarowali, że dziewczęta częściej uczęszczają na zajęcia zorganizowane (51%), rzadziej jest to aktywność rodzinna (32,4%), najrzadziej – sportowe formy niezorganizowane (16,6%). W odniesieniu do chłopców rodzice odpowiadali w większości, że są oni aktywni ruchowo (65% wskazań), nigdy nie uprawiało sportu 15% dziesięciolatków, a czasami aktywność ruchową podejmowało 20% (według deklaracji rodziców). Blisko 70% rodziców uczniów obu płci uważało, że w przypadku niepowodzenia ich dzieci próbują poprawić rezultat. 74,9% rodziców chłopców i 68,6% rodziców dziewcząt twierdziło, że w sytuacji sukcesu ich dzieci stawiają sobie kolejne cele.

Author's Keywords: children, sport, sport activities, active, failure, success
Deskryptory TESE: sprawność, rodzice, rodzina, zajęcia rekreacyjne, zajęcia pozaszkolne, relacja rodzice – dziecko, wychowanie fizyczne
TESE descriptors: efficiency, parents, family, leisure activities, out-of-school-hours provision, parent-child relation, physical education
  • Surynt, A. i Kulmatycki, L. (2011). Jakie sporty uprawiają uczniowie szkół wrocławskich i czy radzą sobie w sytuacji niepowodzenia i sukcesu? Analiza wypowiedzi rodziców. Rozprawy Naukowe Akademii Wychowania Fizycznego, 34, 11-20.