Tytuł badania: Jak i ile pije polska młodzież
Data: październik 1995
Badacz: Bogusław Prajsner, Mira Prajsner

Badania ankietowew ramach Programu Monitorowania Problemów Alkoholowych w Polsce przeprowadzono wśród uczniów klas siódmych szkoły podstawowej i drugich szkół ponadpodstawowych (różnych typów). Przeanalizowano łącznie ponad 55000 ankiet. 57,3% respondentów to uczniowie szkół ponadpodstawowych, 49,9% badanych to chłopcy. 46,3% ankietowanych pochodziło ze wsi. Blisko 75% badanych ze szkół podstawowych i około 90% ze szkół ponadpodstawowych przyznało się do picia alkoholu. Wśród uczniów szkół podstawowych było 27,4% osób, które do tej pory nigdy nie piły alkoholu. Wśród respondentów ze szkół ponadpodstawowych, którzy mieli za sobą inicjację alkoholową, było 90,8% wszystkich uczniów zasadniczych szkół zawodowych, 90,2% uczniów techników i liceów zawodowych oraz 87,1% licealistów. 16,5% uczniów w wieku od 12 do 14 lat, 6,5% w wieku od 15 do 16 oraz 4,3% w wieku 17 lat (i więcej) przyznało, że do ich inicjacji alkoholowej doszło, kiedy mieli dziewięć lat (albo mniej). Najwięcej osób zaczyna pić alkohol w wieku od 13 do 15 lat: 12,6% uczniów w wieku od 12 do 14, 47,8% w wieku od 15 do 16 oraz 42,8% w wieku ponad 17 lat. Największy odsetek pijących uczniów odnotowano w województwach: katowickim, bielskim, opolskim oraz częstochowskim (84,3%). Najpopularniejszym alkoholem wśród ankietowanych okazało się piwo – do spożywania tego trunku przyznało się 74,2% uczniów podstawówek, 68,7% respondentów z zasadniczej szkoły zawodowej, 70,7% badanych z techników i liceów zawodowych oraz 69% licealistów. Na drugim miejscu znalazło się tanie wino, pite przez 10,8% uczniów podstawówek, 10,5% uczniów z zasadniczych szkół zawodowych, 7,8% uczniów techników oraz 6,1% licealistów. Wódkę pili najczęściej respondenci z ZSZ (13,5%), w dalszej kolejności: uczniowie techników i LZ (10,5%), LO (8,2%) oraz SP (4%). W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie ponad 20 razy piło alkohol: 3,2% uczniów SP, 19,6% ZSZ, 17,9% techników i LZ oraz 14,8% LO. W ciągu 30 dni poprzedzających badanie w stanie upojenia alkoholowego znalazło się: 6,1% uczniów SP, 18,4% ZSZ, 15,5% T i LZ oraz 13,9% LO. Respondenci z tej grupy przyznali się do jednokrotnego albo dwukrotnego upojenia alkoholowego w miesiącu poprzedzającym badanie.  W artykule przedstawiono także wybrane wyniki badania ESPAD 1995, przeprowadzonego na próbie ponad 14 tys. uczniów z Warszawy Trójmiasta i województw: opolskiego oraz poznańskiego.

Deskryptory TESE: narkomania, choroba, zdrowie, problemy zdrowotne, młodzież, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: drug abuse, illness, health, health problems, youth, youth protection
  • Prajsner M. i Prajsner B. (1997). Jak i ile pije polska młodzież. Remedium 11, 12-18.