Tytuł badania: Kariera zawodowa elementem sukcesu życiowego w opiniach uczniów szkół średnich
Data: wrzesień 1998 – październik 1998
Badacz: Olga Łodyga

Celem badania było poznanie opinii młodzieży na temat kariery zawodowej jako jednego z czynników wiodących do osiągnięcia sukcesu życiowego. Badaniem ankietowym objęto uczniów szkół średnich z województwa częstochowskiego. Z odpowiedzi udzielonych przez badanych wynikło, że karierę kojarzą z czynnikami takimi jak: popularność (21%), pieniądze (19%), pieniądze oraz ciekawa praca lub popularność (17%), ciekawa praca (16%). 65% uczniów pragnęło osiągnąć sukces życiowy, 22% odpowiedziało: raczej tak, 1%: nie, 12% nigdy się nad tym nie zastanawiało. Osiągnięcie sukcesu wiązano najczęściej z posiadaniem ciekawej pracy, przynoszącej zadowolenie i pieniądze, oraz szczęśliwej rodziny i grona przyjaciół (34 osoby), ewentualnie tylko z posiadaniem ciekawej pracy (20 osób). Z kolei dobre wykształcenie utożsamiało z sukcesem 11 osób. Do czynników sprzyjających osiągnięciu sukcesu młodzież zaliczyła przede wszystkim umiejętności i kwalifikacje (57%), w dalszej kolejności umiejętności i kwalifikacje oraz korzystny zbieg okoliczności albo posiadanie pieniędzy (14%), samo posiadanie pieniędzy wskazało 11% badanych.. Uczniowie najczęściej planowali w przyszłości dostać się na prestiżowy kierunek studiów, gwarantujący zdobycie dobrej pracy (12 osób) lub kontynuowanie nauki w innej szkole (9 osób). 8 uczniów nie wiedziało, jakie plany życiowe i zawodowe będą realizować poza szkołą średnią.

Deskryptory TESE: kariera zawodowa, szkoła średnia, postawa, młodzież, planowanie
TESE descriptors: career, secondary school, attitude, youth, planning
  • Łodyga, O. (1999). Kariera zawodowa elementem sukcesu życiowego w opiniach uczniów szkół średnich. Szkoła Zawodowa, 9, 29-33.