Tytuł badania: Licea techniczne w systemie szkolnictwa zawodowego – pierwsze spostrzeżenia z województwa kieleckiego
Data: listopad 1995
Badacz: Ryszard Błaszkiewicz

Celem badania było poznanie opinii uczniów nowo utworzonych liceów technicznych na temat ich szkoły. Badaniem ankietowym objęto 101 chłopców i 36 dziewcząt z liceów technicznych w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyniki badania ujawniły, że większość uczniów obu szkół pochodziła z miasta, a ich ojcowie byli na ogół pracownikami fizycznymi, matki – pracownikami fizycznymi lub umysłowymi. Większość badanych deklarowała również, że w szkole podstawowej byli dobrymi uczniami, ewentualnie bardzo dobrymi. Szkołę wybrali za radą rodziców, choć druga pod względem częstości odpowiedź brzmiała nikt mi nie doradzał. Zwykle nikt w rodzinie badanych nie wykonywał zawodu, do którego przygotowywali się w szkole, choć w Starachowicach połowa badanych przyznała, że był to ktoś z rodzeństwa. Badani uczniowie okazali się sceptyczni w odniesieniu do swoich szans na przyszłe zatrudnienie – większość z nich stwierdziła, że trudno przewidzieć, jak będzie za parę lat. Jedynie około 1/5 badanych stwierdziło, że znajdą pracę bez problemu.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, uczeń, pochodzenie społeczne, miejsce zamieszkania, wybór szkoły
TESE descriptors: secondary school, pupil, social background, place of residence, choice of school
  • Błaszkiewicz, R. (1996). Licea techniczne w systemie szkolnictwa zawodowego – pierwsze spostrzeżenia z województwa kieleckiego. Szkoła Zawodowa, 3, 21-25.