Tytuł badania: Co bibliotekarki polecają dzieciom?
Data: [1996]
Badacz: Barbara Białkowska

Celem badania było poznanie ulubionych książek z dzieciństwa słuchaczek zaocznego studium bibliotekarskiego. W badaniu wzięło udział 21 bibliotekarek w wieku od 22 do 47 lat. Ulubioną książką czterech respondentek była Ania z Zielonego Wzgórza, trzech – baśń o Kopciuszku. Po dwa głosy otrzymały takie pozycje jak: Dzieci z Bullerbyn, Winnetou oraz cykl A. Szklarskiego o Tomku Wilmowskim. Bibliotekarki wymieniały również: „Serce Amicisa, Małą księżniczkę Burnett, Szaleństwa panny Ewy Makuszyńskiego, O krasnoludkach i sierotce Marysi Konopnickiej, Karolcię M. Krueger, Dzieci z Leszczynowej Górki Kownackiej oraz Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki Makuszyńskiego i Walentynowicza. Młodym czytelnikom bibliotekarki najchętniej poleciłyby: wiersze Tuwima i Brzechwy, baśnie Andersena i Grimmów, Anię z Zielonego Wzgórza, Małą księżniczkę, Tajemniczy ogród, Pinokia, Lassie, wróć!, Małego księcia, Karolcię, Dzieci z Bullerbyn, Oto jest Kasia, a także książki Konopnickiej, Porazińskiej, Musierowicz, Siesickiej, Nowackiej, Snopkiewicz, Nienackiego i Minkowskiego. W opinii respondentek współczesna literatura dla dzieci i młodzieży powinna podejmować takie tematy jak: tolerancja, koleżeństwo, wierność, miłość i szacunek, dobroć i wzajemne zrozumienie.

Deskryptory TESE: biblioteka, bibliotekarz, polski, czytanie, literatura, literatura dla dzieci i młodzieży
TESE descriptors: library, librarian, Polish, reading, literature, children's and youth literature
  • Białkowska, B. (1996). Co bibliotekarki polecają dzieciom? Guliwer, 3, 50-52.