Tytuł badania: Picie alkoholu wśród młodych-dorosłych a struktura władzy w rodzinie
Data: 1996 – 1998
Badacz: Irena Jelonkiewicz, Katarzyna Kosińska-Dec

Celem badania było poznanie struktury władzy w rodzinach poprawnie funkcjonujących w sensie psychospołecznym i jej związków z intensywnością picia alkoholu przez dorosłe dzieci. Badaniem objęto 124 rodziny z dziećmi (78 rodzin z córkami, 46 z synami) w wieku 19-25 lat, stanu wolnego, nadal mieszkającymi z rodziną; zastosowano kwestionariusze Ty i twoja rodzina (dwie wersje – dla rodziców i dziecka). Stwierdzono, że intensywność picia alkoholu może być związana z niektórymi właściwościami struktury władzy w rodzinie; intensywność picia wiązała się z władzą postrzeganą przez rodziców, a nie przez dzieci, związki te były odmienne dla kobiet i mężczyzn; stwierdzono większą intensywność picia kobiet, których matki przypisywały sobie więcej władzy, niż tych, których matki przypisywały jej sobie mało; mężczyźni pili tym intensywniej, im mniej władzy w rodzinie miał ojciec, ponadto pili więcej, jeśli władza przypisywana im przez ojców była mniejsza.

Autorskie słowa kluczowe: rodzina, picie alkoholu, władza
Author's Keywords: family, alcohol drinking, power
Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, relacja rodzice – dziecko, dziecko, płeć, problemy zdrowotne, zdrowie, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: family, parents, parent-child relation, child, gender, health problems, health, male, female
  • Jelonkiewicz, I. i Kosińska-Dec, K. (1998). Picie alkoholu wśród młodych-dorosłych a struktura władzy w rodzinie. Alkoholizm i Narkomania, 3, 297-308.