Tytuł badania: Pięciolatki do przedszkola, sześciolatki do szkół. Czy jesteśmy przygotowani do zmiany?
Projekt badawczy:
  • Społeczny Monitor Edukacji
Data: 2011
Badacz: Andrzej Pery

Ankietę przeprowadzono w celu charakterystyki przygotowania przedszkoli i szkół podstawowych w gminach do reformy obniżenia wieku szkolnego. Otrzymano 261 ankiet: 35% z gmin do 5 tys. mieszkańców, 48% z gmin od 5 do 20 tys., 15% od 20 do 100 tys., a 2% powyżej 100 tys. W ankiecie pytano, czy w roku szkolnym 2011/2012 liczba trzylatków w przedszkolach: zmniejszy się, zwiększy się czy pozostanie bez zmian. Ponad 20% gmin odpowiedziało, że trzylatków będzie w przedszkolach mniej, zdaniem ponad 40% liczba ta nie zmieni się wcale, a w opinii 30% wzrośnie. Gminy wystawiły średnią ocenę 4, jeśli chodzi o przygotowanie dydaktyczne szkół do reformy; przygotowanie materialne oceniono na 3,5, a pomoc udzielaną m.in. przez MEN na nieco ponad dwa punkty. Gminy mają poczucie, że wszystkie starania związane z przystosowaniem placówek do obniżonego wieku szkolnego pierwszoklasistów odbywają się przede wszystkim ich własnym sumptem.

Deskryptory TESE: reforma szkolnictwa, edukacja, dziecko, rozwój dziecka, wyposażenie, rodzice, wiek wstępowania do szkoły, przejście z przedszkola do szkoły podstawowej
TESE descriptors: educational reform, education, child, child development, equipment, parents, school starting age, transition from pre-primary to primary education
  • Pery, A. (red.). (2011). Pięciolatki do przedszkola, sześciolatki do szkół. Czy jesteśmy przygotowani do zmiany? RAPORT. Pobrane z http://www.monitor.edu.pl/dokumenty/raport_ME_1_www.pdf