Tytuł badania: Produktywność naukowa wyższych szkół publicznych w Polsce. Bibliometryczna analiza porównawcza
Data: 2010
Badacz: Aleksandra Parteka, Joanna Wolszczak-Derlacz

Celem badania była analiza jakości badań prowadzonych w instytucjach szkolnictwa wyższego oraz konkurencyjności badawczej polskiej nauki w kontekście międzynarodowym. Raport z badania objął m.in. takie zagadnienia jak: polskie szkolnictwo wyższe w kontekście europejskim, działalność badawczo-rozwojowa publicznych szkół wyższych, badanie efektywności badawczej na poziomie uczelni (pomiar produktywności naukowej, bibliometryczny pomiar aktywności badawczej), analiza empiryczna (konkurencyjność badawcza polskich uczelni publicznych: dane opisowe na poziomie mikro, współpraca uczelni z gospodarką: przypadki wybranych polskich politechnik). Badaczki stworzyły bazę danych zawierającą informacje na temat nakładów i wyników poszczególnych uczelni i porównywały je następnie ze statystykami uczelni z innych krajów europejskich.

Deskryptory TESE: szkoła wyższa, szkolnictwo wyższe, jakość kształcenia, jakość nauczania, standardy europejskie
TESE descriptors: higher education, higher education, quality of education, teaching quality, european standards
  • Wolszczak-Derlacz, J. i Parteka, A. (2010). Produktywność naukowa wyższych szkół publicznych. Pobrane z http://webapp01.ey.com.pl/EYP/WEB/eycom_download.nsf/resources/Produktywnosc_naukowa.pdf/$FILE/Produktywnosc_naukowa.pdf