Tytuł badania: Zainteresowania młodzieży licealnej formami aktywności sportowo-rekreacyjnej
Data: 1995 – 1996
Badacz: Krystyna Górna

Celem badania było określenie najbardziej popularnych form aktywności ruchowej młodzieży licealnej województwa katowickiego i stwierdzenie, czy występują nowe tendencje w stosunku do wcześniejszych wyników. Badaniem ankietowym objęto 444 dziewczęta i 221 chłopców z losowo dobranych liceów ogólnokształcących województwa katowickiego. Stwierdzono, że najbardziej popularnymi dyscyplinami wśród dziewcząt były piłka siatkowa (66%), pływanie, piłka koszykowa, gimnastyka, biegi, narciarstwo, kolarstwo, a wśród chłopców piłka koszykowa (około 2/3), nożna, siatkowa, pływanie, narciarstwo, kolarstwo. Zainteresowania młodzieży uległy zmianie w okresie sześciu i 20 lat, stwierdzono: mniejszą różnorodność zainteresowań współczesnej młodzieży, wzrost popularności piłki koszykowej (o 18,8%) i nożnej (o 5,5%) u chłopców oraz piłki siatkowej (o 25,7%) i koszykowej (10,3%) u dziewcząt; niewielką tendencję wzrostu zainteresowania biegami i jazdą rowerem; tendencję spadku zainteresowania pozostałymi formami aktywności (poza pływaniem u dziewcząt), zwłaszcza łyżwiarstwem. Uznano, że istnieje potrzeba zwiększenia różnorodności zajęć wychowania fizycznego w celu popularyzacji dyscyplin, którymi młodzież jest mniej zainteresowana.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, zajęcia rekreacyjne, uczeń, szkoła średnia, wypoczynek
TESE descriptors: physical education, leisure activities, pupil, secondary school, leisure
  • Górna, K. (1997). Zainteresowania młodzieży licealnej formami aktywności sportowo-rekreacyjnej. Kultura i Edukacja, 3-4, 151-159.