Tytuł badania: Środowisko a zdrowie człowieka w oczach uczniów
Data: 1997
Badacz: Anna Janik, Dorota Lang-Młynarska, Roman Lutyński, Artur Potocki, Babara Wójtowicz

Celem badania było zebranie opinii uczniów na temat wpływu środowiska na zdrowie człowieka. W celu poznania opinii zorganizowano konkurs Świat i zdrowie człowieka. Zaproponowano uczniom krakowskich szkół podstawowych, żeby notowali i opisali zauważone nieprawidłowości środowiskowe i doszukiwali się ewentualnego ich wpływu na stan zdrowia mieszkańców. Do konkursu zgłosiło się 47 uczniów z 15 szkół. W 42 pracach młodzież odwoływała się do problemu zaśmiecania terenu wzdłuż dróg, na skrajach lasów i wokół domów. 17 osób zwracało uwagę na zanieczyszczenie zbiorników wód powierzchniowych – śmieci zalegające na dnie albo widoczne na powierzchni. 40 uczniów odwołało się do zanieczyszczenia powietrza – opisywano widoczne dymy z kominów fabrycznych i domów mieszkalnych. Jeden z uczniów opisał hałas wydobywający się z pracującego silnika spalinowego. 3 uczniów otrzymało cenne nagrody, 11 – wyróżnienia. Tylko 3 osoby w swoich pracach zwróciły uwagę na negatywny wpływ zanieczyszczonego środowiska na zdrowie człowieka. Świadczy to o zbyt niskiej świadomości uczniów o przyczynowym związku między nieprawidłowościami środowiskowymi a ustrojem człowieka. Podczas zajęć z biologii i przyrody w szkołach podstawowych powinno się położyć większy nacisk na zapobieganie zagrożeniom ekologicznym i degradacji środowiska zaburzającej jego równowagę przyrodniczą.

Deskryptory TESE: środowisko, biologia, trwałość, wiedza, nauka o środowisku
TESE descriptors: environment, biology, sustainability, knowledge, environmental education
  • Lutyński, R., Wójtowicz, B., Potocki, A., Janik, A. i Lang-Młynarska, D. (1998). Środowisko a zdrowie człowieka w oczach uczniów. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 5, 189-190.