Tytuł badania: Rozwój fizyczny i motoryczny dzieci i młodzieży Szczecina
Typ badania: cykliczne
Data: kwiecień 1993 – maj 1994
Badacz: Danuta Umiastowska

Celem badania było określenie rozwoju fizycznego i motorycznego dzieci i młodzieży ze Szczecina. W badaniu wzięło udział 2450 uczniów, w tym: ośmiolatki, trzynastolatki i osiemnastolatki. Zastosowano takie techniki badawcze jak: pomiar cech somatycznych (wysokość i masa ciała) oraz pomiar sprawności fizycznej (za pomocą Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej). Starsi uczniowie uczęszczali do liceów ogólnokształcących i szkół technicznych. Badanie wykazało, że wśród dzieci i młodzieży ze Szczecina nie zachodzi korelacja pomiędzy poziomem sprawności fizycznej a rozwojem podstawowych cech somatycznych (wielkość i masa ciała). Następuje za to w ciągu kolejnych lat spadek sprawności fizycznej. Masa ciała badanych dziewcząt w trzech grupach wiekowych: około 28 kg (osiem lat), około 48 kg (13 lat) i około 54 kg (18 lat). Masa ciała chłopców w trzech grupach wiekowych: 28 kg (8 lat), około 49 kg (13 lat), około 60 kg (18 lat). Wysokość ciała dziewcząt w trzech grupach wiekowych: około 130 cm (8 lat), około 150–160 cm (13 lat i 18 lat). Wysokość ciała badanych chłopców z trzech grup wiekowych: około 130 cm (8 lat), 150 cm (13 lat), około 170 cm (18 lat). W drugim pomiarze wzięło udział 2450 uczniów, w tym: dziewięciolatki, czternastolatki i dziewiętnastolatki. Zastosowano takie techniki badawcze jak: pomiar cech somatycznych (wysokość i masa ciała) oraz pomiar sprawności fizycznej (za pomocą Międzynarodowego Testu Sprawności Fizycznej). Starsi uczniowie uczęszczali do liceów ogólnokształcących i szkół technicznych. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że wśród dzieci i młodzieży ze Szczecina następuje w ciągu kolejnych lat spadek sprawności fizycznej. Masa ciała badanych dziewcząt w trzech grupach wiekowych: około 30 kg (9 lat), około 50 kg (14 lat) i około 55 kg (19 lat). Masa ciała chłopców w trzech grupach wiekowych: 30 kg (9 lat), około 52 kg (14 lat), 60 kg (19 lat). Wysokość ciała dziewcząt w trzech grupach wiekowych: około 140 cm (dziewięć lat), około 160 cm (14 lat i 19 lat). Wysokość ciała badanych chłopców z trzech grup wiekowych: około 140 cm (dziewięć lat), 160 cm (14 lat), ponad 170 cm (19 lat).

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, rozwój dziecka, rozwój motoryczny, rozwój fizyczny, zdrowie
TESE descriptors: physical education, child development, motor development, physical development, health
  • Umiastowska, D. (1998). Rozwój fizyczny i motoryczny dzieci i młodzieży Szczecina. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 1, 31-35.