Tytuł badania: Analiza regionalnych rynków pracy województwa pomorskiego: raport z badania mieszkańców i firm
Projekt badawczy:
  • Analiza regionalnych rynków pracy województwa pomorskiego
pokaż badania
Data: maj [2007]
Badacz: Marta Jankowska, Dorota Wojciechowska, Grażyna Zielińska

Głównym celem projektu było zebranie aktualnych informacji o regionalnych rynkach pracy w województwie pomorskim. Badanie ilościowe podzielono na dwa moduły : a) moduł badań indywidualnych; b) moduł badań instytucjonalnych. W obu przypadkach wykorzystano bezpośredni wywiad z respondentem (badanie face-to-face). Ostatecznie badaniem obęto 10 123 dorosłych mieszkańców województwa pomorskiego oraz 4 509 firm. Osoby aktywne zawodowo stanowią 47,3% badanych mieszkańców Pomorza. Wśród osób w wieku produkcyjnym ten odsetek wzrasta do 56,7%. Jeżeli dodatkowo wykluczy się uczniów i studentów oraz emerytów i rencistów, odsetek pracujących wynosi 70,8%. Niemal co trzeci badany chciałby podjąć kształcenie w dowolnej formie. Podobny odsetek badanych chciałby podjąć naukę w celu zmiany zawodu czy kwalifikacji zawodowych. 44.3% mieszkańców Pomorza chciałoby uczestniczyć w szkoleniach w ciągu najbliższych dwóch lat. Preferowane są szkolenia językowe, dotyczące obsługi komputera i informatyczne, a także kursy prawa jazdy. Dwie trzecie badanych (67,1%) po ukończeniu obecnej szkoły zamierza podjąć pracę zawodową zgodną z kierunkiem wykształcenia. Respondenci, którzy w czasie badania studiowali lub uczyli się w szkołach policealnych (takie osoby stanowią  64,8% uczących się respondentów), najczęściej wskazywali na kierunek studiów związany z naukami społecznymi, gospodarką i prawem.

Deskryptory TESE: absolwent, rynek pracy, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, kapitał ludzki, pracobiorca, pracodawca, kompetencje
TESE descriptors: school leaver, labour market, employability, human capital, employee, employer, competence
  • Analiza regionalnych rynków pracy województwa pomorskiego: raport z badania mieszkańców i firm. (2007). Pobrane z http://www.midwig.pomorskie.eu/assets/files/EDUKACJA/Ksztalcenie_ustawiczne/Rynki_Pracy-raport_PBS_DGA_2007.pdf