Tytuł badania: Oczekiwania młodzieży w stosunku do nauczycieli placówek specjalnych
Data: 1995
Badacz: Zenon Imbierowski

Celem ankiety było poznanie opinii uczniów słabowidzących i niewidomych na temat nauczycieli. W ankiecie wzięło udział 44 uczniów (6 osób nie udzieliło odpowiedzi). W badaniu uczestniczyło 50% całej populacji ośrodka. Nauczyciel wychowawca w opinii uczniów powinien być przede wszystkim wyrozumiały (34 głosy), sprawiedliwy w ocenie (22) i tolerancyjny (19). 18 respondentów uważało, że nauczyciel powinien mieć poczucie humoru, 17 zaś twierdziło, że powinien pomagać uczniom w rozwiązywaniu problemów życiowych. 14 chciałoby, aby ich nauczyciel był obiektywny, 13 wymagało od nauczyciela bycia wytrwałym, cierpliwym i opanowanym. Najmniej pożądane cechy (po 8 wskazań): dyskretny, trzeźwo spoglądający na świat, pogodny, kochający młodzież, liberalny, życzliwy. Zdaniem tylko jednego ucznia relacje między nauczycielem a wychowankiem powinny być partnerskie. Ankietowani skarżyli się, że nauczyciele zbyt często opowiadają o swoich problemach rodzinnych, a nie interesują się problemami wychowanków.

Deskryptory TESE: nauczyciel, szkolnictwo specjalne, szkoła specjalna, postawa wobec szkoły, postawa, młodzież, upośledzenie widzenia, niekorzystne położenie, nauczyciel kształcenia specjalnego
TESE descriptors: teacher, separate special education, special school, attitude towards school, attitude, youth, visual impairment, disadvantaged background, SEN teacher
  • Imbierowski, Z. (1997). Oczekiwania młodzieży w stosunku do nauczycieli placówek specjalnych. Wiadomości, Głosy, Rozmowy o Szkole, 4, 26-27.