Tytuł badania: Kształcenie kulturalne w ramach przedmiotu „język polski” a zainteresowania młodzieży klas maturalnych
Data: [1998]
Badacz: Krzysztof Kosiedowski, Przemysław Perz

Celem badania było poznanie zainteresowań młodzieży z klas maturalnych. Ankieta zastosowana w badaniu składała się z dwóch części dotyczących: pasji kulturalnych i uczestnictwa w kulturze oraz odbioru dzieł kultury współczesnej, rozumienia pojęć i wartości czerpanych ze źródeł kultury. W ankiecie wzięło udział 216 uczniów ostatnich klas ośmiu szkół średnich (sześciu liceów ogólnokształcących, liceum o profilu artystycznym i technikum). Młodzież w wieku 18 i 19 lat raczej unika czytania książek, preferuje natomiast kulturę audiowizualną (filmy kinowe, na kasetach wideo, gry komputerowe). Maturzyści interesują się także muzyką rozrywkową i sportem. 80% czytanych tekstów to lektury szkolne. Młodzież rzadko chodzi do teatru, filharmonii i galerii. Wśród najpopularniejszych czasopism znalazły się: Bravo, Cogito, Dziewczyna, Easy PC, PC World, Tygodnik Żużlowy, Majster, Cztery Kąty. Nie było ani jednej osoby, która przyznałaby się do nieuczestniczenia w kulturze. Motyw Apokalipsy młodzież odnajduje głównie w filmach akcji, np. Seven, Titanic albo Archiwum X. Nieliczni odwoływali się do literatury, wymieniali: Inny świat Herlinga-Grudzińskiego, Opowiadania Borowskiego. Uczniowie mieli duże trudności z przyporządkowaniem wad narodowych do tekstów, które je opisują (np. Żona modna Krasickiego). Maturzystów poproszono o podanie romantyka XX wieku. Uczniowie wymieniali: Jana Pawła II, Baczyńskiego, Piłsudskiego. Do filmów podejmujących tematykę tolerancji uczniowie zaliczyli: Filadelfię, KorzeniePannę Nikt.

Deskryptory TESE: kultura, kino, polski, edukacja teatralna, środki masowego przekazu, czytanie, literatura, literatura dla dzieci i młodzieży, sprzęt audiowizualny
TESE descriptors: culture, cinema, Polish, drama, mass media, reading, literature, children's and youth literature, audiovisual equipment
  • Kosiedowski, K. i Perz, P. (1998). Kształcenie kulturalne w ramach przedmiotu „język polski” a zainteresowania młodzieży klas maturalnych. Wiadomości, Głosy, Rozmowy o Szkole, 9, 9-10.