Tytuł badania: Rodzina a zachowania rekreacyjne dziecka w czasie wolnym
Data: 1994
Badacz: Leszek Szpis

Celem badania była wszechstronna analiza diagnostyczna uwarunkowań zachowań rekreacyjnych dzieci – uczniów szkoły podstawowej. Badaniem techniką wywiadu kwestionariuszowego objęto 455 dzieci w wieku od 8 do 15 lat pochodzących z miasta Wągrowiec i okolic; 235 dziewcząt i 220 chłopców; 220 dzieci w wieku od 8 do 11 lat, 235 w wieku 12-15 lat. Wśród dzieci najpopularniejszą formą zajęć ruchowych była gra w piłkę – 199 wskazań, wśród rodziców spacer – 187; odnotowano słabą dodatnią współzależność między liczbą rodziców i dzieci uprawiających te same dyscypliny. Zauważono różnice w wymiarze zajęć wolnoczasowych między grupą dzieci młodszych i starszych; stwierdzono, że wiek dzieci miał istotny wpływ na wybór formy rekreacji ruchowej oraz na wybór zajęć niezaliczanych do rekreacji ruchowej – wraz z wiekiem zanikały zajęcia typowe dla wczesnego dzieciństwa, częściej realizowane były formy wymagające niewielkiego wysiłku fizycznego, czas zaczynały wypełniać zajęcia bierne ruchowo.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, pedagogika czasu wolnego, zajęcia rekreacyjne, rodzice, wiek
TESE descriptors: pupil, primary school, leisure education, leisure activities, parents, age
  • Szpis, L. (1997). Rodzina a zachowania rekreacyjne dziecka w czasie wolnym. Wychowanie na co Dzień, 7-8, 13-15.