Tytuł badania: Wybrane uwarunkowania stosowania substancji uzależniających przez młodzież szkolną
Data: 1996
Badacz: Maria Gacek

Badaniem ankietowym objęto uczniów z wybranych losowo szkół w Krakowie: 149 uczniów klas drugich techników, 120 chłopców z klas drugich ZSZ, 150 chłopców i dziewcząt z ósmych klas szkół podstawowych. Wyniki wykazały, że papierosy palono w 44% rodzin uczniów techników, 48% uczniów SP, 5% ZSZ; alkoholu nadużywało 16,1% uczniów techników i 10% ZSZ. Kontakt z papierosami w ciągu ostatniego miesiąca zadeklarowało 72% uczniów techników, 60% ZSZ, 19% SP; jedna trzecia uczniów techników i 1/4 ZSZ uważały się za uzależnionych; najczęściej palono w dyskotekach, na wycieczkach, w szkole i w domu mimo protestów rodziców; wśród motywów uczniowie techników wymieniali: zdobycie akceptacji grupy – 16%, nawyki z domu rodzinnego – 5,3%, chęć zamanifestowania dorosłości, szpan – 4%; uczniowie ZSZ wymieniali: nawyki z domu – 30%, palenie, ponieważ papierosy są dobre – 20%, chęć zamanifestowania dorosłości – 5%. Alkohol w ciągu ostatniego miesiąca piło 54,36% uczniów techników, 56,66% ZSZ, 20% SP. Za uzależnionych uważało się 4,02% uczniów techników. Alkoholu nadużywano w środowisku kolegów, rówieśniczym – 83,89% pijących uczniów techników, 70% ZSZ, 20% SP; podczas uroczystości rodzinnych – odpowiednio 4,02%, 15%, 2% (10% uczniów ZSZ było częstowanych przez rodziców); na wagarach, wycieczkach, dyskotekach; 15% uczniów ZSZ piło w domu. Motywami sięgania po alkohol były: chęć rozładowania napięć i stresów – 48,98% uczniów techników, 20% ZSZ; namowa kolegów – 32,21% i 15%; manifestacja dorosłości – 8% uczniów techników; wzorzec wyniesiony z domu – 25% uczniów ZSZ. Kontakt z marihuaną zadeklarowało 18,11% uczniów techników i 20% ZSZ; z klejami i rozpuszczalnikami – 4% w SP i 5% w ZSZ; nikt nie zadeklarował uzależnienia. Narkotyzowano się podczas dyskotek, wagarów, wycieczek, przerw międzylekcyjnych; wśród motywów dominowały chęć rozładowania napięć i zdobycie akceptacji grupy. Badani mieli niski zasób wiedzy o mechanizmach oddziaływania narkotyków i zagrożeniach wynikających z ich stosowania; poprawność rozwiązania testu wiadomości o marihuanie wyniosła 54,19% u uczniów techników, 51,25% u uczniów ZSZ, 51% u uczniów SP.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, szkoła średnia o profilu zawodowym, szkoła średnia, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka
TESE descriptors: pupil, primary school, vocational school, secondary school, health, health problems, prevention
  • Gacek, M. (1997). Wybrane uwarunkowania stosowania substancji uzależniających przez młodzież szkolną. Lider, 12, 22-23.