Tytuł badania: Wpływ zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży z domów dziecka na poziom ich samoaktualizacji
Data: [1996]
Badacz: Janina Janowska

Celem badania była weryfikacja hipotezy, że kontakt ze sztuką i zainteresowania artystyczne są czynnikiem podnoszącym poziom samoaktualizacji młodzieży z domów dziecka i stymulującym ich aktywność w kierunku rozwoju. Badaniem objęto 98 wychowanków w wieku powyżej 14 lat z sześciu domów dziecka – czterech w Lublinie oraz w Międzyrzeczu i w Białce pod Radzyniem. Zastosowano skalę AS-3 T. Witkowskiego, rozmowę i wywiad, kwestionariusz własnej konstrukcji do badania zainteresowań artystycznych. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że 63% badanych interesowało się muzyką, 26,19% w sposób czynny; 25% interesowało się literaturą, 14,28% filmem, 7,8% tańcem, 8,9% fotografią, 5,95% plastyką, 2% teatrem; 27 osób uznano za przejawiające wyraźne zainteresowania artystyczne. Okazało się również, że młodzież przejawiająca zainteresowania artystyczne wykazywała większą aktywność w kierunku samorealizacji (niewielka, lecz wyraźna zależność statystyczna).

Deskryptory TESE: dzieci w placówkach opiekuńczych, muzyka, sztuka, psychologia, literatura, edukacja artystyczna, edukacja plastyczna, edukacja muzyczna
TESE descriptors: children in public care, music, art, psychology, literature, art education, drawing, music education
  • Janowska, J. (1997). Wpływ zainteresowań artystycznych dzieci i młodzieży z domów dziecka na poziom ich samoaktualizacji. W: A. Białkowski (red.), Edukacja estetyczna w perspektywie przemian szkoły współczesnej (s. 92-101). Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.