Tytuł badania: Co za dużo to niezdrowo
Data: marzec 1995 – kwiecień 1995
Badacz: Zenon Idem

Badanie dotyczyło budżetu czasu ucznia w aspekcie medycznym, nauki domowej, zmęczenia, opinii o szkole, stosunku do szkoły. Badaniem, w którym wykorzystano łącznie pięć ankiet i kwestionariuszy, objęto 910 uczniów liceów ogólnokształcących z województwa gdańskiego, wyróżniających się w nauce (średnia ocen szkolnych: 4,5 i wyżej), 674 dziewczęta i 263 chłopców. Badani nie zachowywali wielu norm higienicznych: 6% nie dosypiało; 11% chłopców i 25% dziewcząt nie jadło śniadania; 24% chłopców i 13% dziewcząt wychodziło do szkoły przed godziną 7.00, 38% badanych miało siedem i więcej godzin lekcyjnych, 86% nie przebywało na powietrzu przez odpowiednią ilość czasu; 11% chłopców i 23% dziewcząt przekraczało normę czasu przeznaczoną na lekcje domowe (w klasach czwartych – 27% i 39%); 5% i 24% nie jadło kolacji; 16% i 13% szło spać po północy (w klasach czwartych – 32% i 25%); 39% spało poniżej siedmiu godzin na dobę (w klasach czwartych – 49%). Większość uważała, że młodzież jest przeciążona nauką domową; badani nie byli równomiernie obciążeni nauką domową w ciągu tygodnia; nie odrabiali zadań domowych w korzystnym dla nich czasie; napotykane trudności w zadaniach domowych rozwiązywali bez pomocy nauczycieli; chcieliby mieć mniej pracy domowej. Zdecydowana większość badanych często uważała się za zmęczonych; większość narzekała na bóle głowy i oczu, zdenerwowanie; większość niewłaściwie wypoczywała, gdy była zmęczona. Większość badanych negatywnie oceniała pracę samorządu szkolnego; 70% uskarżało się na złośliwość nauczycieli podczas odpytywania, nieciekawie prowadzone lekcje, nieciekawe życie w szkole; 60% nie lubiło lekcji, ponieważ bali się odpytywania; 60% nie lubiło nauczycieli, ponieważ nie interesowali się trudnościami uczniów w nauce.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, uczeń, postawa wobec szkoły, zdrowie, rozkład zajęć, pedagogika czasu wolnego, praca domowa
TESE descriptors: secondary school, pupil, attitude towards school, health, timetable, leisure education, homework
  • Idem, Z. (1997). Co za dużo to niezdrowo. Przegląd Oświatowy, 4, 8-13.