Tytuł badania: Co wynika z badań stanu realizacji zajęć wf w Małopolsce?
Projekt badawczy:
  • Małopolska Szkoła w Ruchu
Data: luty 2014 – kwiecień 2014
Badacz: Artur Pasek

Ankietę przeprowadzono wśród dyrektorów i nauczycieli wychowania fizycznego oraz uczniów poszczególnych typów szkół. Przedmiotem badania były m.in. bazy sportowe i wyposażenie szkół, zwolnienia uczniów z wychowania fizycznego, uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym, zagadnienia dotyczące nauczycieli wychowania fizycznego. Ankietę skierowano m.in. do 2431 dyrektorów, w tym do 2290 dyrektorów szkół publicznych. Dyrektorzy twierdzili, że wyposażenie szkół i baza sportowa są coraz lepsze dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych czy staraniom samych dyrektorów i nauczycieli wychowania fizycznego. W różnych formach doskonalenia zawodowego najrzadziej uczestniczyli nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych. Najczęściej wybierana formą doskonalenia są jednodniowe konferencje oraz kursy instruktorskie. Stwierdzono przy tym deficyt nauczycieli-metodyków. W gimnazjach odnotowano największy postęp w realizacji zajęć w formach alternatywnych. Uczniowie szkół podstawowych i techników najlepiej oceniali zajęcia z wychowania fizycznego, najmniej zadowoleni z tych lekcji byli uczniowie liceów ogólnokształcących. Najmniejszy odsetek uczniów nieregularnie uczęszczających na zajęcia wychowania fizycznego występował w szkołach podstawowych (ok. 15%), znacznie większy natomiast był w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych (26%-36%). Następująco kształtował się odsetek decyzji dyrektorów o długotrwałym zwolnieniu ucznia z lekcji wychowania fizycznego: ok. 1% w szkołach podstawowych, 3,1% w gimnazjach, 9,2% w liceach, 6,9% w technikach i 6,2% w zasadniczych szkołach zawodowych. Najczęściej to uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach z wychowania fizycznego (w obu grupach ok. 25%). Najmniejszy odsetek uczęszczających na dodatkowe zajęcia wystąpił wśród uczniów szkół zawodowych (blisko co dziesiąta osoba).

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, rozwój fizyczny, rozwój dziecka, zajęcia rekreacyjne, sprawność, dyrektor szkoły
TESE descriptors: physical education, physical development, child development, leisure activities, efficiency, headteacher
  • Pasek, A. (2014). Co wynika z badań stanu realizacji zajęć wf w Małopolsce? Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 8, 11-14.