Tytuł badania: Społeczne, edukacyjne i wychowawcze konsekwencje migracji rodziców i opiekunów prawnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Data: 21 maja 2008 – 6 czerwca 2008
Badacz: Dominika Dzido, Marcin Jewdokimow, Aneta Ostaszewska, Bartłomiej Walczak

Badanie miało na celu analizę zjawiska migracji rodziców i opiekunów prawnych dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Badanie o zasięgu ogólnopolskim (42 gminy z 15 województw; z badania wyłączono województwo mazowieckie) przeprowadzono za pomocą techniki ankiety na warstwowanej próbie losowej 2597 uczniów ze 110 szkół na wszystkich poziomach edukacyjnych. Pytania badawcze dotyczyły zjawiska migracji w rodzinach uczniów (jednego rodzica/opiekuna bądź obydwojga rodziców/opiekunów), form opieki nad dziećmi pozostałymi w kraju, wsparcia ze strony szkół, konsekwencji migracji dla uczniów (kariera edukacyjna, złe zachowanie, sposoby spędzania czasu wolnego).

Deskryptory TESE: migracja, relacja rodzice – dziecko, opieka nad dzieckiem, sierota, rodzina niepełna, środowisko społeczno-kulturowe, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: migration, parent-child relation, childcare, orphan, one-parent family, socio-cultural environment, youth protection
  • Walczak, B. (bdw.). Społeczne, edukacyjne i wychowawcze konsekwencje migracji rodziców i opiekunów prawnych uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pobrane z http://www.brpd.gov.pl/