Tytuł badania: Internetowe portale społecznościowe a bezpieczeństwo dzieci
Typ badania: ewaluacyjne
Data: luty 2007 – marzec 2007
Badacz: Bogdan Kaniuk

Celem badania było określenie bezpieczeństwa serwisów społecznościowych (TIK) dla nastolatków. Analizą objęto 15 portali o tematyce społecznościowej (w tym także serwisy randkowe), m.in.: Znajomi.interia.pl, Sympatia.pl, Cafe.gazeta.pl, Grono.net, Wrzuta.pl. W badaniach skupiono się na treściach regulaminów oraz funkcjonalności portali; sprawdzano ich zgodność z obowiązującym prawem (szczególnie spełnianie wymogu bezpieczeństwa dzieci będących często użytkownikami tego typu stron internetowych). Wyniki badania wskazały na wysokie ryzyko korzystania z serwisów internetowych przez najmłodszych użytkowników. Niepokój wzbudza fakt zawężania zakresu odpowiedzialności właścicieli portali za zamieszczane na nich treści, a tym samym ignorancja bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Wyjątkiem okazywały się filtry blokujące dostęp do treści nieprzeznaczonych dla dzieci. Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka wskazane są rozwiązania systemowe, mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa nieletnich użytkowników internetu.

Deskryptory TESE: Internet, portal internetowy, dziecko zagrożone, bezpieczeństwo, korzystanie z Internetu, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: Internet, website, child at risk, safety, Internet usage, ICT
  • Kaniuk, B. (oprac). (2007). Internetowe portale społecznościowe a bezpieczeństwo dzieci. Pobrane z http://www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=500