Tytuł badania: Pracodawcy o poszukiwanych kompetencjach i kwalifikacjach absolwentów uczelni
Data: 2007
Badacz: Adam Budnikowski, Dorota Dabrowski, Urszula Gąsior, Stanisław Macioł

Badanie miało na celu analizę poszukiwanych przez pracodawców kompetencji i kwalifikacji u absolwentów szkół wyższych. Proces badawczy (zakładający dotarcie do pracodawców) przebiegał w dwóch etapach: badania ankietowe przeprowadzone na platformie internetowej Survey Monkey (uzyskano 53 wypełnione ankiety przez pracodawców) oraz wywiady pogłębione z tymi samymi pracodawcami (53 wywiady). Ankietowani odpowiadali na pytania o pożądane kompetencje i kwalifikacje wymagane od absolwentów szkół wyższych na etapie rekrutacji do firm: umiejętności osobiste, umiejętności interpersonalne, zdolności intelektualne, umiejętności i wiedza ogólna oraz zawodowa. Ponadto pracodawcy opisywali kryteria przyjęć do pracy stosowane w ich firmach; oceniali poziom gotowości absolwentów do podjęcia pierwszej pracy. Wyniki badania pozwoliły na sformułowanie zaleceń dla uczelni, studentów i absolwentów oraz pracodawców, które pozwolą na optymalne dostosowanie kompetencji i kwalifikacji absolwentów szkół wyższych do wymogów rynku pracy.

Deskryptory TESE: kompetencje, kwalifikacje zawodowe, absolwent, absolwent szkoły wyższej, rynek pracy, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: competence, vocational qualification, school leaver, graduate, labour market, employability
  • Budnikowski, A., Dabrowski, D., Gąsior, U. i Macioł, S. (2012). Pracodawcy o poszukiwanych kompetencjach i kwalifikacjach absolwentów uczelni – wyniki badania. e-mentor, 4, 4-17.