Tytuł badania: Plany kształceniowe oraz losy szkolne młodzieży na pierwszym progu selekcyjnym
Typ badania: podłużne
Data: kwiecień 1996
Badacz: Wiesława Bagińska, Elżbieta Barszczewska, Ryszard Borowicz, Hanna Borysewicz, Krzysztof Głębicki, Iwona Górska, Bogusława Klepka, Joanna Kozłowska, Anna Repka, Teresa Wasilewska

Celem badania było określenie planów edukacyjnych młodzieży znajdującej się na pierwszym progu selekcyjnym, czyli ośmioklasistów. Za teren badania wybrano Suwalszczyznę, gdzie dobrano próbę w sposób warstwowo-losowy. Podstawową jednostką badawczą była klasa szkolna, szczegółową analizą objęto 245 uczniów. Badanie miało charakter podłużny – na pierwszym etapie przeprowadzono sondaż diagnostyczny z użyciem ankiety Ja i moje plany na przyszłość (kwiecień 1996), na drugim zaś prześledzono faktyczne losy szkolne badanej wcześniej młodzieży poprzez zwrócenie się do wychowawców klasowych, kolegów z klasy lub samych badanych. Wyniki badania ujawniły, że plany ośmioklasistów z Suwalszczyzny były dość konkretne. Uwzględniały one dotychczasowe osiągnięcia szkolne – najlepsi uczniowie dążyli do zdobycia matury, wybierali najczęściej liceum ogólnokształcące, a uczniowie najsłabsi orientowali się na zasadniczą szkołę zawodową. Wyraźne okazało się też uwarunkowanie społeczne decyzji edukacyjnych (miejsce zamieszkania, wykształcenie rodziców) – lepszemu położeniu społecznemu sprzyjały plany dłuższego kształcenia, a gorszemu skrócona ścieżka edukacyjna. Prawidłowość ta utrzymywała się również w przypadku wykształcenia docelowego, jakie badani chcieli osiągnąć. Ponadto osoby o lepszym położeniu społecznym uzyskiwały najczęściej również lepsze oceny szkolne. W toku rekrutacji do szkół ponadpodstawowych dostrzeżono bardzo niewielkie korekty wcześniejszych decyzji edukacyjnych badanych, o czym świadczył bardzo wysoki odsetek młodzieży realizującej swoje plany kształceniowe. Choć u podstaw autoselekcji tkwiły mechanizmy o charakterze merytokratycznym, a w fazie doboru następowało pewne wzmocnienie zróżnicowania według osiągnięć, obserwowalne było naruszenie zasad równości społecznej i brak niwelowania społecznej nierówności w dostępie do wykształcenia. Zjawisko to prowadziło w rezultacie do coraz wyraźniejszej segmentacji społeczeństwa.

Deskryptory TESE: planowanie edukacji, szkoła podstawowa, wybór szkoły, młodzież, planowanie
TESE descriptors: educational planning, primary school, choice of school, youth, planning
  • Borowicz, R. (1998). Plany kształceniowe oraz losy szkolne młodzieży na pierwszym progu selekcyjnym. Kultura i Edukacja, 2, 36-46.