Tytuł badania: Ocena potrzeb kształcenia podyplomowego w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich
Data: [1997]
Badacz: Tomasz Brandyk, Piotr Hewelke, Kazimierz Korab

Celem badania było oszacowanie potrzeb kształcenia podyplomowego w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Badaniem ankietowym objęto przedstawicieli społeczności lokalnych z 35 gmin wiejskich z województw warszawskiego, siedleckiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego. Udzielającymi odpowiedzi byli najczęściej wójtowie, sekretarze gmin lub pracownicy, w których kompetencjach znajdowała się problematyka ochrony środowiska. Wyniki badania ujawniły, że edukacja w zakresie ochrony środowiska wiejskiego spotykała się w badanym regionie z dużym zainteresowaniem. Potrzebę podnoszenia kwalifikacji wskazało 74% respondentów, z czego 60% zgłosiło gotowość do osobistego wzięcia udziału w różnych formach zdobywania wiedzy. Ankietowani wyrazili pozytywną opinię na temat koncepcji regionalnych centrów edukacyjnych, a jako najbardziej oczekiwaną formę dokształcania wybrali kursy specjalistyczne trwające do tygodnia. Największe zapotrzebowanie w edukacji środowiskowej pojawiło się na tematykę dotyczącą gospodarowania odpadami stałymi i oczyszczaniem ścieków.

Deskryptory TESE: kształcenie i szkolenie zawodowe, doskonalenie zawodowe w toku pracy, ochrona środowiska, potrzeby szkoleniowe, środowisko, szczebel lokalny
TESE descriptors: vocational education and training, in-service training, environmental protection, training need, environment, local level
  • Hewelke, P., Korab, K. i Brandyk, T. (1997). Ocena potrzeb kształcenia podyplomowego w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Edukacja Dorosłych: kwartalnik Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, 1, 45-49.