Tytuł badania: Ocena potrzeb szkoły na podstawie osiągnięć uczniów oraz wyników ewaluacji zewnętrznej
Data: [2011]
Badacz: Agnieszka Borek, Jan Herczyński, Ewa Stożek

Celem doniesienia było pokazanie aktualnych potrzeb szkoły w kilku obszarach. Dane pozyskiwano poprzez analizę uczniowskich osiągnięć oraz zewnętrzną ewaluację. W badaniu przeanalizowano egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat w celu stworzenia podstaw do analizy porównawczej szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W raporcie opisano przypadki pojedynczych szkół. W badaniu dotyczącym ewaluacji zewnętrznej dokonano oceny potrzeb kadrowych w kilku zakresach: zatrudniania kadry szkół i placówek, oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli, współpracy z organem nadzoru pedagogicznego przy ustalaniu oceny pracy dyrektora szkoły i placówki, opracowania na każdy rok budżetowy planu doskonalenia zawodowego, ustalenia sieci szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zapewnienia warunków działania szkół i placówek, w tym wyposażenia szkół i placówek w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów edukacyjnych i egzaminów. W raporcie pokazano także potrzeby organizacyjne szkół.

Deskryptory TESE: edukacja, szkoła, uczeń, efekt uczenia się, ewaluacja
TESE descriptors: education, school, pupil, learning outcome, evaluation
  • Herczyński, J., Borek, A. i Stożek, E. (2012). Ocena potrzeb szkoły na podstawie osiągnięć uczniów oraz wyników ewaluacji zewnętrznej. W: M. Herbst (red.), Finansowanie oświaty (s. 173-232). Warszawa: Wydawnictwo ICM.