Tytuł badania: Motywy wyboru zawodu i szkoły przez młodzież
Data: wrzesień 1996
Badacz: Wanda Chyrczakowska-Wilamska

Celem badania było określenie motywów wyboru zawodu przez uczniów szkoły o profilu zawodowym. Przeprowadzono je w Zespole Szkół Mechanicznych nr 4 w Łodzi w klasie drugiej technikum. W skład próby weszło 21 uczniów (chłopców). Badani pochodzili najczęściej z rodzin, w których oboje rodzice posiadali wykształcenie średnie (47,6%) oraz zasadnicze zawodowe (23,8%). Najczęściej wskazywanym powodem wyboru zawodu i szkoły było nieprzyjęcie do innej szkoły (71,4%). Na kolejnym miejscach znalazły się rada rodziców (14,3%) i zainteresowania badanych (4,8%). 76,2% uczniów wybrałoby ponownie tę samą szkołę, gdyby mieli taką możliwość. Informacje na temat szkoły czerpano najczęściej od rodziców i innych członków rodziny (28,6%), następnie zaś od starszych kolegów i kolegów z klasy (19%). 33,4% uczniom nikt nie udzielał informacji. Gdyby nie dostali się do aktualnej szkoły, badani staraliby się dostać do placówki o podobnym profilu (23,8%) lub innego technikum (38,1%). W szkole podstawowej badani mieli najlepsze oceny z matematyki, następnie informatyki i fizyki. 85,7% uczniów nie należało do żadnego koła zainteresowań, 14,3% interesowało się muzyką lub sportem. Jedynie 28,6% respondentów chciało pracować w zawodzie ze względu na zainteresowania. Większość nie myślała jednak o żadnym konkretnym miejscu pracy. Co więcej, 38% nie wiedziało, dlaczego wybrali dany zawód. Jednocześnie 90,5% badanych było zadowolonych z wyboru szkoły.

Deskryptory TESE: wybór kierunku kształcenia zawodowego, wybór szkoły, motywacja, szkoła średnia o profilu zawodowym, kształcenie i szkolenie zawodowe
TESE descriptors: choice of training, choice of school, motivation, vocational school, vocational education and training
  • Chyrczakowska-Wilamska, W. (1997). Motywy wyboru zawodu i szkoły przez młodzież. Szkoła Zawodowa, 7, 2-5.