Tytuł badania: „Ukryty program” w internacie
Data: maj 1995
Badacz: Bogusław Dziedzic

Celem badania było poznanie przyczyn i okoliczności powstawania „drugiego życia” w internacie oraz powodów skłaniających do stosowania przemocy wobec kolegów. Sondażem objęto 50 chłopców w wieku 18-20 lat, mieszkających w jednym z internatów na Kielecczyźnie. Odpowiedzi badanych ujawniły, że do stosowania przemocy wobec kolegów skłaniały lenistwo, możliwość uchylenia się od obowiązków związanych z utrzymywaniem czystości i porządku w pokojach, wygodnictwo (30 osób); odreagowanie doznawanych wcześniej przykrości ze strony starszych kolegów (26); żądza władzy (24); tradycja (siedem przypadków); możliwość wyładowania agresji i złości (sześć); korzyści materialne (sześć); odwet (cztery). 2/3 badanych aprobowało zjawisko „kotów” w internacie, opowiadając się przy tym za stosowaniem „miękkich” metod (wykluczenie przemocy fizycznej, zabierania pieniędzy i przedmiotów) – usługiwanie starszym kolegom, ustępowanie im miejsca, przepisywanie zeszytów, robienie pompek za listy, robienie żartów pierwszakom itp. Zdaniem badanych uczyło to dyscypliny i szacunku dla starszych kolegów, pozwalało przyzwyczaić się do twardych realiów życia, wyrabiało charakter i pozostawiało ciekawe wspomnienia z pobytu w internacie. Zdaniem pozostałych zjawisko to miało negatywne skutki – wpływało stresująco na młodych ludzi, mogło wywołać depresję i załamanie, utrudniało skupienie się na nauce, było niezgodne z normami moralnymi i zasadami współżycia między ludźmi.

Deskryptory TESE: szkoła z internatem, przemoc, płeć męska, relacje interpersonalne, zachowania społeczne
TESE descriptors: boarding school, violence, male, interpersonal relations, social behaviour
  • Dziedzic, B. (1997). „Ukryty program” w internacie. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 1, 24-27.