Tytuł badania: Agresja wśród dzieci i młodzieży szkolnej ze środowisk wiejskich
Data: maj 2004
Badacz: Marzena Binczycka-Anholer, Paweł Skoczylas

Badanie miało na celu analizę występowania agresji w środowisku dzieci i młodzieży zamieszkujących tereny wiejskie. Kwestionariusz ankiety rozprowadzono wśrod 210 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów z województwa kujawsko-pomorskiego. Pytania badawcze dotyczyły występowania przemocy w szkole, jej formy, profili agresorów i ofiar, zgłaszania przypadków agresji odpowiednim służbom. Wyniki badania potwierdziły występowanie agresji w szkole – zarówno słownej, jak i fizycznej; z problemem przemocy zetknęło się 86,67% badanych uczniów. Najczęstsze formy agresji słownej: wyśmiewanie się, przekleństwa, kłótnie i groźby pobicia; przemocy fizycznej: pobicia, niszczenie rzeczy, wymuszenia.

Autorskie słowa kluczowe: agresja w szkole
Author's Keywords: aggression at school
Deskryptory TESE: przemoc, przemoc szkolna, obszar wiejski, miejsce zamieszkania, pochodzenie społeczne
TESE descriptors: violence, bullying, rural area, place of residence, social background
  • Skoczylas, P. i Binczycka-Anholer, M. (2005). Agresja wśród dzieci i młodzieży szkolnej ze środowisk wiejskich. Nowiny Lekarskie, 74, 263-265.