Tytuł badania: Potrzeby lokalnego rynku pracy a oferta szkolnictwa zawodowego w regionie
Data: 1 stycznia 2009 – 30 września 2009
Badacz:

Badanie miało na celu diagnozę aktualnej oferty szkolnictwa zawodowego województwa lubelskiego oraz jej adekwatności do potrzeb lokalnego rynku pracy. Badanie, realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego), zostało przeprowadzone przez firmę Pracownia Badań i Ewaluacji Sp. z o. o. na zlecenie Lubelskiej Izby Rzemieślniczej. Beneficjent projektu przeprowadził dwa badania: pracodawców oraz uczniów i pedagogów. Do badania przedsiębiorców zastosowano wywiady kwestionariuszowe, wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo, badania ankietowe, zogniskowane wywiady grupowe. Łącznie przebadano 120 pracodawców z województwa mazowieckiego, reprezentujących różne sektory gospodarki. W przypadku uczniów (szkoły ponadgimnazjalne zawodowe; próba badawcza: 353 osoby) zastosowano kwestionariusze ankiet z pytaniami dotyczącymi przyczyn wyboru szkoły zawodowej, oceny jakości kształcenia, planów zawodowych. Do badania ankietowego pedagogów (z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu ankiety oraz telefonicznego wywiadu wspomaganego komputerowo) zaproszono 100 osób. Dodatkowo zastosowano analizę desk research, czyli danych zastanych (zawartych w publikacjach, raportach, dokumentach itd.). Na podstawie wyników autorzy badania sporządzili wnioski, m.in. o gorszej (w porównaniu z osobami z wykształceniem wyższym) sytuacji absolwentów szkół zasadniczych zawodowych, co jest wyzwaniem dla tworzących zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego.

Deskryptory TESE: rynek edukacyjny, rynek pracy, rozwój umiejętności zawodowych, szkoła średnia o profilu zawodowym, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: education market, labour market, skill development, vocational school, employability
  • Potrzeby lokalnego rynku pracy a oferta szkolnictwa zawodowego w regionie. (2009). Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Potrzeby_lokalnego_rynku_pracy_Madry_wybor_raport_lubelskie.pdf