Tytuł badania: Prawdy religijne w świadomości katechizowanej młodzieży
Data: wrzesień 1993 – październik 1993
Badacz: Kazimierz Skoczylas

Przedmiotem badania były prawdy religijne w świadomości młodzieży. W badaniu uczestniczyło 583 uczniów z zespołu szkół zawodowych i liceum ogólnokształcącego. Respondenci uczęszczali do klas trzecich i czwartych. Do zebrania materiału wykorzystano kwestionariusz ankiety. 50% badanych z ZSZ pochodziło ze wsi, a 66% licealistów z miasta. 7,3% licealistów było jedynakami, a 55,4% wychowywało się w rodzinach z dwojgiem dzieci. 97,1% wszystkich respondentów nie należało do żadnej organizacji społeczno-politycznej. 19,4% uczniów było członkami ruchów i wspólnot religijnych. W nagrodę albo karę po śmierci wierzyło 56,6% wszystkich badanych, częściej uczniowie ZSZ niż LO, odpowiednio: 60,3% i 53%. W nagrodę albo karę po śmierci wierzyły częściej dziewczęta niż chłopcy, odpowiednio: 61,5% i 48,4%. Na ten temat nie umiało się wypowiedzieć 31% ankietowanych. 41% uczniów wierzyło w istnienie piekła, 20,2% nie wierzyło, 38,8% wybrało odpowiedź: trudno powiedzieć. W piekło wierzyli częściej uczniowie ZSZ niż LO, odpowiednio: 44,3% i 37,8%. Także w przypadku tej prawdy religijnej dziewczęta były bardziej skłonne do wiary w piekło niż chłopcy, odpowiednio: 43,4% i 36,9%. 61,9% respondentów twierdziło, że to Bóg stworzył świat, 12,5% badanych było przeciwnego zdania, a 25,6% nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zdecydowanie więcej uczniów z ZSZ niż z LO wierzyło, że to Bóg jest stwórcą świata, odpowiednio: 74,9% i 49,3%. Licealiści byli bardziej skłonni do kwestionowania tej prawdy niż uczniowie ZSZ (odpowiednio: 25,3% i 13,6%). 61,9% badanych uważało, że człowiek został stworzony przez Boga. Z poglądem tym nie zgodziło się 12,5% ankietowanych, w tym 8,7% uczniów ZSZ i 16,2% uczniów LO, 18,9% chłopców i 8,7% dziewcząt, 6,6% mieszkańców wsi, 10,5% mieszkańców małego miasta i 17,5% mieszkańców średniego miasta. Na pytanie o stworzenie człowieka przez Boga nie odpowiedziało 25,6% respondentów.

Deskryptory TESE: religia, katolicyzm, postawa, rozumienie, wiedza
TESE descriptors: religion, Catholicism, attitude, comprehension, knowledge
  • Skoczylas, K. (1997). Prawdy religijne w świadomości katechizowanej młodzieży. Paedagogia Christiana, 1, 131-137.