Tytuł badania: Wyniki próbnej matury z matematyki w marcu 1998 r.
Data: marzec 1998
Badacz: Maria Borowska

Wyniki próbnej matury z matematyki opracowano na podstawie kart statystycznych, wypełnianych przez nauczycieli podczas oceniania prac. Wyniki dotyczyły 2232 uczniów. 251 uczniów uczęszczało do klas o profilu matematyczno-fizycznym, 1436 – o profilu ogólnym, a 545 – do liceum zawodowego. W próbnym egzaminie najlepiej wypadli uczniowie z klas matematyczno-fizycznych, a najgorzej – z liceów zawodowych. Ponad 30% wszystkich maturzystów otrzymało ocenę dostateczną, około 28% niedostateczną, prawie 23% mierną, a mniej niż 20% celującą, bardzo dobrą i dobrą. Ocenę niedostateczną otrzymało 30% uczniów z klas ogólnych, około 29% z matematyczno-fizycznych i 22% z liceów zawodowych. Na ocenę celującą oceniono 0,3% prac uczniów z klas matematyczno-fizycznych i tyle samo prac uczniów z klas ogólnych. Wśród uczniów z liceów zawodowych stopień celujący otrzymało tylko 0,1% maturzystów. W opinii nauczycieli wszystkie zadania maturalne zostały sformułowane przejrzyście i zgodnie z programem. Z kolei zdaniem maturzystów próbny egzamin był średnio zgodny z oczekiwaniami uczniów, a pytania sformułowano w sposób średniojasny i niejasny. Większość uczniów nie potrafiła ocenić poprawności podanych rozwiązań.

Deskryptory TESE: egzamin, egzamin końcowy, egzamin pisemny, ocenianie, matematyka
TESE descriptors: examination, final examination, written examination, marking, mathematics
  • Borowska, M. (1998). Wyniki próbnej matury z matematyki w marcu 1998 r. Sedno : biuletyn informacyjny Ośrodka Doskonalenia Pedagogicznego w Tarnobrzegu, 4, 29-30.