Tytuł badania: O czym marzą i czego się boją uczniowie szkół mistrzostwa sportowego
Data: [1997]
Badacz: Monika Guszkowska

Celem badania było określenie: czego dotyczą marzenia i pragnienia uczniów szkół mistrzostwa sportowego; jakie są ich obawy; co jest przedmiotem ich zmartwień; czy istnieją różnice w treści marzeń, obaw i zmartwień w zależności od płci. Badaniem objęto 195 uczniów, 106 dziewcząt i 89 chłopców, 108 w wieku 17 lat i 87 w wieku 18 lat, z dziewięciu szkół mistrzostwa sportowego na terenie całego kraju. Zastosowano Test Niedokończonych Zdań dla Sportowców M. Susłowskiej. Badani najczęściej marzyli o dobrym wyniku sportowym – 38,5%, sukcesie i karierze – 37,4%, udziale w igrzyskach olimpijskich lub mistrzostwach świata – 31,3%, szczęściu – 27,7%, rodzinie – 26,7%, dobrych ocenach – 24,6%; dziewczęta częściej wiązały swoje pragnienia z przyszłą rodziną i małżeństwem, u chłopców wyraźniejsze było pragnienie sukcesu i kariery; zgodność hierarchii była jednak znaczna. Obawy dotyczyły głównie szkoły – 14,4%, niepowodzenia i przegranej – 11,3%, przyszłości – 10,8%, śmierci – 9,7%; wypowiedzi chłopców i dziewcząt były dość zgodne. Zmartwienia wiązały się głównie z przyszłością – 44,6%, rodziną – 37,9%, niepowodzeniami – 27,2%, ocenami szkolnymi – 24,6%, własną osobą – 23,5%; wypowiedzi chłopców i dziewcząt były zbliżone, zgodność hierarchii była bardzo duża.

Deskryptory TESE: wychowanie fizyczne, uczeń, szkoła średnia, płeć, płeć męska, płeć żeńska
TESE descriptors: physical education, pupil, secondary school, gender, male, female
  • Guszkowska, M. (1998). O czym marzą i czego się boją uczniowie szkół mistrzostwa sportowego. Kultura Fizyczna, 5-6, 10-14.