Tytuł badania: Uczniowie o nauczycielach
Data: 1997
Badacz: Mariola Bartosiak-Tomusiak

Celem ankiety było poznanie opinii uczniów na temat szkoły i nauczycieli. Ankietę wypełniło 71 osób uczęszczających do klas szóstych szkoły podstawowej. Blisko 70% respondentów twierdziło, że nie lubią swojej szkoły. 47% osób chciałoby, aby nauczyciele zmienili stosunek do uczniów. 25% wprowadziłoby reformę programu nauczania, a 19% ulepszyłoby organizację pracy w szkole. 9% uczniów chciałoby mieć większe poczucie swobody. W opinii 73% badanych na ocenę miała wpływ wiedza, zdaniem 59% zaś – nastawienie nauczyciela do ucznia. 17% respondentów uważało, że o wysokości oceny decyduje wygląd ucznia. W dalszej kolejności ankietowani wymieniali: przygotowanie do zajęć ponad wymagania programowe (27%) oraz inicjatywę i pomysłowość (21%). 45% badanych negatywnie wypowiadało się na temat swoich nauczycieli; pozytywne oceny wystawiło tylko jedenaście osób. 53% respondentów zwróciłoby się o pomoc do nauczycieli w razie problemów osobistych. Do przyczyn negatywnego stosunku do nauczycieli uczniowie zaliczyli: brak zrozumienia ze strony nauczycieli, złośliwość, ośmieszanie i poniżanie wobec klasy, lekceważenie problemów, używanie złośliwych wyzwisk. Dla uczniów najważniejsze jest, by nauczyciel był życzliwy, wyrozumiały i sprawiedliwy.

Deskryptory TESE: nauczyciel, ocenianie, uczeń, ewaluacja, postawa wobec szkoły
TESE descriptors: teacher, marking, pupil, evaluation, attitude towards school
  • Bartosiak-Tomusiak, M. (1997). Uczniowie o nauczycielach. Edukacja i Dialog, 8, 49-50.