Tytuł badania: Pytania o młodzieńcze związki partnerskie
Data: grudzień 1996 – styczeń 1997
Badacz: Irena S. Łukaszyk

Przedmiotem badania były młodzieńcze związki partnerskie wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. W badaniu uczestniczyła młodzież w wieku od 18 do 20 lat, w tym 99 chłopców i 67 dziewcząt. Uczniowie uczęszczali do klas licealnych Zespołu Szkół Zawodowych w Nowym Tomyślu oraz do klas technicznych w Lesznie. Posłużono się kwestionariuszem ankiety. Badanie trwało 30 minut. Kwestionariusz składał się z 25 pytań testowych i czterech pytań otwartych. Respondentów pytano o: dane osobowe, związki partnerskie oraz aktywność seksualną. 114 ankietowanych mieszkało w mieście, pozostali – na wsi. 71 uczniów miało jednego brata albo jedną siostrę. 81 ojców miało wykształcenie zawodowe, 60 – średnie, 17 – wyższe, a pięciu – podstawowe. Wśród matek 79 legitymowało się wykształceniem średnim, 60 – zawodowym, 15 – wyższym, a 12 – podstawowym. 17 ojców i 15 matek nie miało pracy. 32 ojców i 17 matek prowadziło działalność gospodarczą. 117 uczniów potwierdziło, że łatwo nawiązują kontakty interpersonalne. 34 osoby twierdziły, że z trudnością przychodzi im nawiązywanie dialogu z rówieśnikami (15 osób nie zrozumiało pytania). Dwóch ankietowanych nie miało ani kolegi, ani koleżanki. 88 badanych deklarowało, że mają przyjaciela tej samej płci. 78 z kolei miało przyjaciela płci odmiennej. 12 respondentów nie miało przyjaciela z wyboru. 20 badanych przyznało, że chcą się z kimś zaprzyjaźnić. Na pytanie o miejsce pierwszego flirtu ankietowani odpowiadali: dyskoteka (68 wskazań), szkoła (57). 53 uczniów miało stałego partnera, 75 chciałoby mieć, 22 miało, ale w przeszłości, 15 nigdy nie chciało być w stałym związku. 89 respondentów nie podjęło jeszcze aktywności seksualnej. 58 badanych miało za sobą inicjację seksualną w wieku 17 i 18 lat. Do masturbacji przyznało się 55 ankietowanych.

Deskryptory TESE: postawa, zdrowie, wiedza, edukacja zdrowotna, młodzież, relacje interpersonalne
TESE descriptors: attitude, health, knowledge, health education, youth, interpersonal relations
  • Łukaszyk, I.S. (1998). Pytania o młodzieńcze związki partnerskie. Edukacja i Dialog, 4, 43-46.