Tytuł badania: Niepokojące zachowania dzieci w ocenie krakowskich nauczycieli przedszkolnych
Data: 2007 – 2008
Badacz: Barbara Anna Cichocka, Małgorzata Kowal, Maciej Wojciech Pilecki, Ewa Strycharczyk-Kaleta

Celem badania było określenie różnych aspektów zaburzeń psychicznych i emocjonalnych występujących w okresie przedszkolnym. Badanie zostało sfinansowane w ramach badań własnych Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie: nr 204/KA/2006. Grupę badawczą stanowiły dzieci (961) z losowo wybranych krakowskich przedszkoli. Z uwagi na wiek badanych ankiety na temat występowania u dzieci zaburzeń psychicznych i emocjonalnych wypełniał personel pedagogiczny. Wyniki badania wskazały, że jedynie niewielka grupa dzieci (11,2% ogółu badanych) nie ujawniała żadnych zachowań niepokojących, a nasilone zachowania wzbudzające niepokój wystąpiły u 20% dzieci. Na podstawie wyników badania nie można było jednoznacznie ocenić, które z zachowań i w jakim stopniu mogłyby stanowić problem istotny klinicznie.

Autorskie słowa kluczowe: problemy emocjonalne, psychopatologia, przedszkolaki, badanie przesiewowe
Author's Keywords: emotional problems, psychopathology, kindergarten, screening
Deskryptory TESE: zachowania, złe sprawowanie, zachowania społeczne, edukacja przedszkolna, zaburzenia rozwoju języka
TESE descriptors: behaviour, misconduct, social behaviour, pre-primary education, language impairment