Tytuł badania: Zawodowo kształcimy z głową
Data: 22 kwietnia 2009 – 29 kwietnia 2009
Badacz:

Celem badania było poznanie preferencji przedsiębiorców w zakresie kształcenia zawodowego w powiecie bytowskim. Badanie przeprowadzono w ramach projektu Zawodowo kształcimy z głową z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Na zlecenie Powiatu Bytowskiego prace badawcze zostały wykonane przez PBS DGA Sp. z o.o. Łącznie przebadano 204 firmy i instytucje. W ramach badania ilościowego przedsiębiorców przy użyciu wywiadu telefonicznego respondentom zadano pytania o politykę kadrową firmy (sytuacja aktualna, plany rozwojowe, stan zatrudnienia, zwalnianie pracowników), sposób rekrutacji, znaczenie doświadczenia i kompetencji pracowników, szkolenia zewnętrzne i wewnętrzne. Na podstawie wyników sformułowano wnioski (np. o bliższej współpracy pracodawców z instytucjami publicznymi, powodach zwolnień z pracy itp.). Analiza desk research sytuacji oświatowej uwzględniła poziom i strukturę bezrobocia, liczbę i strukturę placówek szkoleniowych, zapotrzebowanie na poszczególne zawody. Dane do badania pochodziły m.in. z Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Podstawowy wniosek dotyczy nieprzystosowania szkolnictwa zawodowego do aktualnej sytuacji na rynku pracy. Przebadano także 458 uczniów z 23 klas (gimnazjalnych, liceów profilowanych, techników i zasadniczych szkół zawodowych). W ramach badania ilościowego wykorzystano kwestionariusze ankiety papierowej (metoda audytoryjna); uczniom zadano pytania o ocenę i zadowolenie z warunków życia swojego i swoich rodzin (np. finansowych), motywy wyboru szkoły, uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach i kursach, plany zawodowe i edukacyjne. Na podstawie wyników sporządzono wnioski (m.in. o zależności między wyborem drogi edukacyjnej uczniów a wykształceniem i statusem społecznym ich rodziców; deklaracjach podjęcia dalszej nauki przez większość badanych).

Deskryptory TESE: rynek pracy, szkoła średnia o profilu zawodowym, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, przedsiębiorstwo, rekrutacja pracowników, dostępność miejsc pracy, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, rozwiązanie stosunku pracy, doświadczenie zawodowe, kształcenie i szkolenie zawodowe
TESE descriptors: labour market, vocational school, employability, enterprise, recruitment, access to employment, training-employment relation, termination of employment, professional experience, vocational education and training
  • Kształcenie zawodowe w powiecie bytowskim : Raport z badań przeprowadzonych w ramach projektu "Zawodowo kształcimy z głową". (2009). Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Szkolnictwo_zawodowe_Raport_Pow_Bytowskiego_ost.pdf