Tytuł badania: Dzieci przeciw dzieciom – od kontestacji do działania
Data: [1997]
Badacz: Mirosław Wojciechowski

Badanie miało charakter pilotażowy, przeprowadzono je w ramach projektu programu przeciwdziałania przemocy wobec uczniów na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu. Badaniem objęto około 400 uczniów najmłodszych klas; wykorzystano wersję Junior Kwestionariusza napastnik – ofiara autorstwa D. Olweusa (wersja dla dzieci w wieku od siedmiu do 10 lat; 41 pytań, np. Ilu dobrych przyjaciół masz w swojej klasie, Czy czujesz się osamotniony w szkole, Co czujesz, kiedy widzisz jakiegoś ucznia zastraszanego przez innych). Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że zasięg przemocy wobec uczniów dotyczył około 9% badanej populacji najmłodszych uczniów; ponadto wśród dzieci ujawniła się grupa odczuwająca skutki izolacji wśród rówieśników.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, przemoc szkolna, krzywdzenie dzieci, relacje interpersonalne, profilaktyka, rozwiązywanie problemów
TESE descriptors: pupil, primary school, bullying, child abuse, interpersonal relations, prevention, problem solving
  • Wojciechowski, M. (1998). Dzieci przeciw dzieciom – od kontestacji do działania. Życie Szkoły, 2, 81-83.