Tytuł badania: Dzieci "po drugiej stronie muru". Raport z monitoringu placówek dla nieletnich
Projekt badawczy:
  • Dzieci pozbawione wolności: wspólny dorobek a potrzeba reformy
Data: czerwiec 2013 – wrzesień 2014
Badacz: Michał Szwast, Katarzyna Wiśniewska, Marcin Wolny

Przebadano w trakcie wizyt monitoringowych 20 placówek dla nieletnich (zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, policyjne izby dziecka, domy pomocy społecznej). Zwrócono uwagę na takie kwestie jak: warunki bytowe, relacje, prawo do prywatności, monitoring wizyjny, środki przymusu bezpośredniego, opiekę medyczną, system skargowy oraz system kar i nagród. Wyniki monitoringu pokazały, że w dużej mierze funkcjonowanie placówek dla nieletnich zależy od dyrekcji. Okazało się, że w wyżej wymienionych typach placówek są podejmowane intensywne działania resocjalizacyjne. Warunki bytowe były na poziomie zadowalającym. Niektóre prawa i wolności były w badanych placówkach ograniczane w postaci np.: umieszczania w izbie przejściowej, kontroli rozmów telefonicznych nieletnich, ograniczania kontaktów z osobami z zewnątrz.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, dziecko, placówka edukacyjna, złe sprawowanie, opieka nad młodzieżą
TESE descriptors: child at risk, child, educational institution, misconduct, youth protection
  • Szwast, M., Wiśniewska, K. i Wolny, M. (2014). Dzieci "po drugiej stronie muru". Raport z monitoringu placówek dla nieletnich. Pobrane z http://www.ko.poznan.pl/?page=Badania_i_analizy