Tytuł badania: Dzieci online w oczach rodziców
Data: 1 lutego 2008 – 7 lutego 2008
Badacz:

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Gemius dla Fundacji Dzieci Niczyje na witrynach korzystających z bezpłatnej wersji systemu Stat24 lub bezpłatnego audytu Site-centric stat.pl/PBI. Badaniem ankietowym objęto łącznie 1 235 osób posiadających dzieci w wieku od 5-15 lat. Wyniki badania zaprezentowano podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu ustanowionego z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. W Polsce inicjatorami przedsięwzięcia były Fundacja Dzieci Niczyje oraz Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Celem badana było określenie, w jaki sposób dzieci korzystały z internetu (TIK) zdaniem ich rodziców i opiekunów. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że pierwszy kontakt dziecka z internetem miał miejsce już w wieku 4 lat zgodnie z odpowiedziami 16% badanych. Najczęściej jednak przypadał on na wiek 5-9 lat (58%), ewentualnie 10-12 lat (23%). Jedynie 3% respondentów zadeklarowało, że po raz pierwszy ich dzieci korzystały z internetu w wieku 13-15 lat. Młodzi internauci spędzali czas w sieci głównie w domu (98%) oraz w szkole (41%). Co piąty respondent uznał, że jego dziecko korzysta z internetu również u znajomych. Zdaniem 83% rodziców ich dzieci spędzały czas w internecie, grając w gry online. Połowa badanych uważała, że dzieci przeglądają strony WWW, 41% – że komunikują się z innymi za pomocą poczty e-mail, 33% – że komunikacja ta przebiega z wykorzystaniem komunikatorów internetowych. Co piąty rodzic twierdził, że ich dziecko korzystało z programów P2P, a 18% – że czytało blogi. 16% dzieci prowadziło własne blogi. Wśród największych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu rodzice wymieniali najczęściej przekazywanie przez ich dzieci danych osobistych, w tym adresu zamieszkania (85%) i numeru telefonu (79%). 75% badanych za niebezpieczne uznało spotkanie się dziecka z osobą poznaną przez internet, 55% udostępnienie adresu e-mail, 48% umieszczanie swoich zdjęć w internecie.

Deskryptory TESE: Internet, rodzice, dostęp do Internetu, relacja rodzice – dziecko, szkoła podstawowa, gimnazjum, technologia informacyjno-komunikacyjna
TESE descriptors: Internet, parents, Internet access, parent-child relation, primary school, lower secondary, ICT
  • Gemius. (2008). Dzieci online w oczach rodziców. Pobrane z http://gemius.lt/pl/archiwum_prasowe/2008-03-19/01