Tytuł badania: Dlaczego moi rówieśnicy alkoholizują się?
Data: [1997]
Badacz: Wiesław Sikorski

Przedmiotem badania było alkoholizowanie się młodzieży. W badaniu uczestniczyło 580 uczniów liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych (w tym techników i zasadniczych) w Nysie. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem ankiety. Zdaniem 48% respondentów największy wpływ na alkoholizowanie się młodzieży mieli dorośli spoza rodziny, a w opinii 36% koledzy albo koleżanki. Na negatywny wpływ domu rodzinnego zwróciło uwagę 9% ankietowanych. 72% uczniów twierdziło, że do inicjacji alkoholowej najczęściej dochodzi w domu koleżanki albo kolegi, w dyskotece, także podczas wycieczek szkolnych. 77% badanych przyznało, że rodzice częstują alkoholem młodzież po 16. roku życia (61% twierdziło, że dorośli częstują napojami alkoholowymi także młodzież do 15. roku życia). Dla 43% badanej młodzieży picie alkoholu było demonstrowaniem dorosłości, dla 24% sposobem na nudę. 18% badanych do powodów picia przez rówieśników dodało zły przykład dorosłych, którzy spożywają alkohol w miejscach publicznych. 11% młodzieży twierdziło, że ich rówieśnicy alkoholizują się, bo nie są świadomi negatywnego wpływu alkoholu na zdrowie. W wypracowaniach pisemnych 32 osoby uważały, że młodzież pije, bo chce przeciwstawić się zakazom dorosłych. Zdaniem 29 osób do alkoholizowania się młodych ludzi dochodzi z powodu monotonii życia, braku możliwości samorozwoju, a w opinii 21 respondentów – z powodu niepowodzeń życiowych i szkolnych. 19 uczniów twierdziło, że młodzi piją dla fantazji, by wprawić się w euforię. 11 osób wskazywało na brak kontroli ze strony dorosłych.

Deskryptory TESE: choroba, zdrowie, narkomania, problemy zdrowotne, postawa
TESE descriptors: illness, health, drug abuse, health problems, attitude
  • Sikorski, W. (1997). Dlaczego moi rówieśnicy alkoholizują się? Świat Problemów, 2, 38-39.