Tytuł badania: Diagnoza potrzeb edukacyjnych szkolnictwa zawodowego a kierunki rozwoju regionalnego rynku pracy
Data: 2009 – 2010
Badacz: Henryk Mizerek

Celem badania było zebranie opinii gimnazjalistów z województwa warmińsko-mazurskiego o kształceniu zawodowym. Badanie przeprowadzono w ramach projektu finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2.: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Do losowo dobranej próby uczniów (4279 osób), rodziców (1621 osób) i doradców zawodowych z 64 gimnazjów województwa warmińsko-mazurskiego skierowano ankiety z pytaniami o plany edukacyjne i zawodowe (w tym o stopień zainteresowania kształceniem w placówce o profilu zawodowym) i możliwość uzyskania porady zawodowej w szkole. Wyniki badań potwierdzają niewielkie zainteresowanie perspektywą dalszego kształcenia w szkole zawodowej, zarówno wśród uczniów, jak i ich rodziców, z tym, że większy odsetek rodziców pochodzących ze wsi (niż z miasta) byłby skłonny posłać dziecko do placówki kształcenia zawodowego. Badacze dokonali szczegółowej charakterystyki regionalnego rynku pracy (liczba i różnorodność przedsiębiorstw, liczba i przekrój społeczny absolwentów szkół zawodowych, obszary zatrudnienia absolwentów) na podstawie danych Urzędu Statystycznego w Olsztynie i innych dokumentów. Na podstawie wyników badania sformułowano wnioski oraz postulaty dotyczące zmian w obszarze strategii rozwoju szkolnictwa zawodowego – tak, aby było jak najlepiej przygotowane do wymogów rynku pracy.

Deskryptory TESE: szkolnictwo średnie pierwszego stopnia, kształcenie i szkolenie zawodowe, doradztwo edukacyjne, poradnictwo zawodowe, obszar wiejski
TESE descriptors: lower secondary, vocational education and training, educational guidance, vocational guidance, rural area
  • Mizerek, H. (2010). Diagnoza potrzeb edukacyjnych szkolnictwa zawodowego a kierunki rozwoju regionalnego rynku pracy. Podsumowanie wyników badań. Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Diagnoza_potrzeb_edukacyjnych_szkolnictwa_zawodowego.pdf