Tytuł badania: Oczekiwania uczniów i rodziców w zakresie edukacji seksualnej w szkole
Data: maj 1997
Badacz: Czesława Karpińska-Deptuła

Celem badania było określenie oczekiwań uczniów i ich rodziców na temat realizacji programu Przygotowanie do życia w rodzinie. Badaniem ankietowym objęto 133 uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie Ostrołęki oraz 96 rodziców. 90% uczniów opowiedziało się za realizacją programu Przygotowanie do życia w rodzinie. 80% uczniów uważało, że o zagadnieniach dojrzewania, płciowości i odpowiedzialnego rodzicielstwa powinno się mówić więcej w szkole niż w czasie przeprowadzania badania. Ponad 50% uczniów posiadało słabą wiedzę na temat chorób przenoszonych drogą płciową. Tylko 33% rodziców potrafiło dostarczyć wystarczającą wiedzę na temat dojrzewania, płciowości i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Jednocześnie 78% uznało, że potrafią rozmawiać z dziećmi na te tematy. Tyle samo oczekiwało, by również w szkole przekazywano ich dzieciom wiedzę z tej dziedziny. Większość rodziców uważała, że edukacja prorodzinna i seksualna powinna być prowadzona w szkołach przez lekarzy pediatrów, lekarzy specjalistów i psychologów, rzadziej wychowawców i nauczycieli biologii. Odwrotne zdanie wyrazili uczniowie, którzy chętniej uzyskaliby tę wiedzę od wychowawców i nauczycieli biologii, na lekcjach prowadzonych z udziałem lekarzy różnych specjalności i pielęgniarki szkolnej.

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, uczeń, rodzice, program nauczania, zdrowie
TESE descriptors: sex education, pupil, parents, curriculum, health
  • Karpińska-Deptuła, C. (1998). Oczekiwania uczniów i rodziców w zakresie edukacji seksualnej w szkole. Lider, 9, 11-13.