Tytuł badania: Środowiskowe uwarunkowania zażywania środków odurzających na przykładzie wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Data: 1996
Badacz: Grażyna Durka

Celem badania było poznanie środowiskowych uwarunkowań zażywania środków odurzających na przykładzie wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Słupsku. Badaniem objęto 360 uczniów, w tym 210 uczniów klas piątych i ósmych szkół podstawowych oraz 150 uczniów klas pierwszych, czwartych i piątych szkół ogólnokształcących i średnich zawodowych. Wśród badanych było 190 chłopców i 170 dziewcząt w wieku 14-15 lat i 18-19 lat. Wyniki badania pozwoliły stworzyć obraz słupskiego ucznia biorącego narkotyki: chłopiec w wieku 17-18 lat; przeważnie uczeń szkoły zawodowej; pochodzi z inteligenckiej rodziny, w której oboje rodzice pracują; posiada stosunkowo wysoki standard życia i własny pokój; w domu panuje na ogół dobra atmosfera, a rodzice żyją ze sobą w zgodzie; w domu pojawiają się alkohol i papierosy, których częściej używa ojciec niż matka; uczy się przeciętnie i nie korzysta z korepetycji; lubiany przez rówieśników; zażywa głównie marihuanę, najczęściej na prywatkach lub dyskotekach; środki finansowe na narkotyki czerpie z kieszonkowego, czasem z okazjonalnie otrzymywanych pieniędzy; dostęp do narkotyków zapewniają mu koledzy w szkole lub dealerzy; przekonany, że nie ma problemu z nałogiem, niechętnie mówi o braniu; ma świadomość szkodliwości środków odurzających, domaga się karania tak sprzedających, jak i zażywających narkotyki, wskazuje na konieczność prowadzenia szeroko zakrojonej profilaktyki uzależnień.

Deskryptory TESE: narkomania, środowisko społeczno-kulturowe, zachowania społeczne, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, szkoła podstawowa, zdrowie, dziecko zagrożone
TESE descriptors: drug abuse, socio-cultural environment, social behaviour, secondary school, vocational school, primary school, health, child at risk
  • Durka, G. (1998). Środowiskowe uwarunkowania zażywania środków odurzających na przykładzie wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Problemy Narkomanii, 3, 21-30.