Tytuł badania: Badania nad patologicznymi zachowaniami młodzieży łódzkiej
Data: 1995
Badacz: Anna Mroczek

Celem badania było określenie skali zachowań patologicznych wśród łódzkiej młodzieży. Badanie przeprowadzono w 46 łódzkich szkołach podstawowych. Wyniki badania ujawniły, że doświadczenia patogenne posiadało 25% uczniów, w tym częściej chłopcy, uczniowie starsi i uczniowie z miasta. Największy udział w puli tych doświadczeń miało picie alkoholu. Nie rzadziej niż raz na 15 dni piwo piło 14% badanych, wino – 3%, wódkę – 2%. Doświadczenia z narkotykami miało 5% uczniów, w tym najczęściej z amfetaminą (33%) i marihuaną (30%). 36% uczniów deklarowało, że palą papierosy, w tym 10% codziennie. 64% nigdy nie miało kontaktów z tytoniem. Ogółem 57% respondentów chciało dowiedzieć się czegoś więcej o przyczynach uzależniania się. Większość badanych uznawała wymienione w ankiecie środki odurzające za szkodliwe. Interesująca okazała się jednak hierarchia tych substancji pod względem szkodliwości, jaką utworzyły odpowiedzi badanych: palenie papierosów (93%), następnie palenie marihuany (92%) i dopiero zażywanie „kompotu” (88%). Na dole listy znalazło się picie piwa (38%), wina (69%), także używanie środków halucynogennych (LSD, grzybki) (69%).

Deskryptory TESE: młodzież, zachowania społeczne, narkomania, miejsce zamieszkania, dziecko zagrożone
TESE descriptors: youth, social behaviour, drug abuse, place of residence, child at risk
  • Mroczek, A. (1998). Badania nad patologicznymi zachowaniami młodzieży łódzkiej. Problemy Narkomanii, 1, 16-17.