Tytuł badania: Szkoła w opinii rodziców i samorządu
Data: [1997]
Badacz: Teresa Notz

Przedmiotem badania było współdziałanie społecznych organów szkoły oraz samorządów terytorialnych ze szkołą. Badaniem ankietowym objęto 80 szkół podstawowych i 24 samorządy lokalne z województwa wrocławskiego. Na pytanie odpowiadali rodzice działający w radach szkół i radach rodziców, pracownicy samorządów terytorialnych oraz dyrektorzy szkół i rad pedagogicznych. Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że rola rodziców ograniczała się najczęściej do działań związanych z zabezpieczaniem potrzeb materialnych, w znacznie mniejszym stopniu rodzice angażowali się w proces dydaktyczno-wychowawczy. Okazało się, że wśród zmian oczekiwanych przez rodziców znalazły się przede wszystkim sprawy dotyczące dydaktyki i wychowania oraz kadry. Jednocześnie w żadnej z badanych placówek szkoła nie dokonała z własnej inicjatywy oceny pracy szkoły. W opinii badanych współpraca między szkołą a samorządem terytorialnym miała charakter doraźny i w niektórych sprawach przypadkowy. Brakowało związku między planem rozwoju gminy i planem rozwoju szkoły. Ponadto wykazano, że samorządy terytorialne nie korzystały z możliwości przedłużenia dyrektorowi szkoły kadencji pomimo dobrej współpracy z dyrektorami oraz porozumienia między Kuratorium Oświaty we Wrocławiu a Sejmikiem Samorządowym. Najczęściej rozpisywano konkursy.

Deskryptory TESE: szkoła podstawowa, relacja szkoła – społeczność lokalna, rodzice, uczestnictwo rodziców, rada szkoły
TESE descriptors: primary school, school-community relation, parents, parent participation, school council
  • Notz, T. (1997). Szkoła w opinii rodziców i samorządu. Dyrektor Szkoły : miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej, 7-8, 64-67.