Tytuł badania: Szkoła a wybór zawodu
Data: listopad 1996 – grudzień 1996
Badacz: Elżbieta Plucińska

Celem badania było poznanie stopnia, w jakim młodzież była zdecydowana co do wyboru szkoły ponadpodstawowej, kto służył jej radą w tej sprawie oraz jakie czynniki miały wpływ na ostateczną decyzję. Badaniem ankietowym objęto 196 uczniów klas ósmych szkoły podstawowej (102 dziewczyny i 94 chłopców). Wyniki badania ujawniły, że 66,7% ankietowanych podjęło już decyzję dotyczącą ich przyszłej szkoły ponadpodstawowej. Badani najczęściej rozmawiali na ten temat z rodzicami oraz kolegami i koleżankami (42%). Jedynie dwóch uczniów rozmawiało z rodzicami i pedagogiem szkolnym, a jeden z pracownikiem poradni. 22 osoby nie rozmawiały z nikim na temat swojego wyboru (dziewięć dziewcząt i 13 chłopców). 35% badanych zadeklarowało, że w wyborze szkoły sugerować się będzie zdaniem rodziców oraz kolegów i koleżanek, 8% opinią pedagoga szkolnego, 3% – pedagoga szkolnego i rodziców. 62% uczniów twierdziło, że rodzice akceptują ich wybór, 21% uznało, że wyboru tego nie akceptują, a 17% uważało, że jest on rodzicom obojętny. 58% badanych twierdziło, że wybrali już swój przyszły zawód. 12% uczniów kierowało się jedynie własnymi zainteresowaniami w wyborze szkoły, 25% własnymi zainteresowaniami i korzyściami materialnymi, 14% usytuowaniem szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania, 11% korzyściami materialnymi jako sugestią rodziców, 12% wyborem koleżanek i kolegów.

Deskryptory TESE: wybór szkoły, szkoła średnia o profilu zawodowym, szkoła średnia, wybór kierunku kształcenia zawodowego, planowanie edukacji
TESE descriptors: choice of school, vocational school, secondary school, choice of training, educational planning
  • Plucińska, E. (1997). Szkoła a wybór zawodu. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 9, 33.