Tytuł badania: Nauczanie zagadnień ochrony środowiska metodą projektów
Data: [1997]
Badacz: Małgorzata Baukrowicz

Badanie miało na celu weryfikację skuteczności nauczania drogą projektową. Przeprowadzono eksperyment pt. Opakowania produktów żywnościowych w Szkole Podstawowej nr 9 w Gdańsku wśród 26 uczniów klas ósmych, trwający osiem tygodni (dwie godziny lekcji tygodniowo). Młodzież podzieliła się na cztery grupy tematyczne, z których każda otrzymała propozycję odpowiednich doświadczeń, jakie powinna przeprowadzić w ramach realizacji swoich zadań (po osiem). Uczniowie dysponowali materiałami pomocniczymi i przyrządami. Na każdej godzinie lekcyjnej każda grupa wykonywała co najmniej jeden eksperyment. Tematy podjęte przez grupy brzmiały: Opakowania metalowe produktów żywnościowych, Opakowania szklane, Opakowania tekturowe produktów żywnościowych, Opakowania z tworzyw sztucznych artykułów żywnościowych. Jedną lekcję poświęcono wywiadom z mieszkańcami oraz wywiadom w punktach skupu i w sklepach. Wyniki eksperymentu pozwoliły stwierdzić, że młodzież szkolna była otwarta na nowe metody nauczania. Dzięki stworzeniu badanym możliwości samodzielnego działania, powiązaniu tematu z życiem codziennym oraz braku ponagleń ze strony nauczyciela młodzież uczyła się chętnie i angażowała się w prace projektowe.

Deskryptory TESE: ochrona środowiska, chemia, metoda aktywizująca, metodyka, szkoła podstawowa
TESE descriptors: environmental protection, chemistry, activity method, learning theory, primary school
  • Baukrowicz, M. (1997). Nauczanie zagadnień ochrony środowiska metodą projektów. Chemia w Szkole, 3, 183-187.