Tytuł badania: Zgubne skutki alkoholu
Data: grudzień 1997
Badacz: Stanisława Dzwonkowska

Badanie miało na celu diagnozę poziomu spożycia alkoholu wśród uczniów szkoły podstawowej w centralnej Polsce. Badaniem ankietowym objęto 223 losowo wybranych uczniów z klas VI-VIII. Wyniki badania ujawniły, że 77,6% badanych próbowało pić alkohol, a 49,3% pije alkohol sporadycznie. 26,5% uczniów przyznało, że byli już pijani. Do najczęściej spożywanego napoju alkoholowego należało piwo, następnie szampan, wino i na końcu wódka. 38 respondentów nie znało powodu, dla którego piją alkohol, 12 osób piło dla poprawienia nastoju, pięć – dla szpanu, trzy osoby zaznaczyły odpowiedź: jestem uzależniony(a), a 75 osób podało odpowiedź: inne, wśród których znalazły się m.in. bez powodu, smakuje mi, tak sobie, dla przyjemności, tylko ważne okazje, to moja sprawa itp. 122 badanych twierdziło, że nie miało kłopotu z kupowaniem alkoholu w sklepach. Przed negatywnymi skutkami picia alkoholu przestrzegali uczniów przede wszystkim rodzice (48%), następnie szkoła (25%), nikt (15%) i inni (12%). Badani mieli najczęściej kłopot z określeniem częstotliwości, z jaką piją alkohol (73 osoby), 11 osób odpowiedziało, że do dwóch razy w tygodniu, 10 osób – raz w miesiącu, osiem – raz na kilka miesięcy. Najwięcej dzieci zaczęło pić alkohol w tym samym roku, w którym przeprowadzono badanie (35 osób).

Deskryptory TESE: zachowania społeczne, szkoła podstawowa, dziecko zagrożone, młodzież, uczeń
TESE descriptors: social behaviour, primary school, child at risk, youth, pupil
  • Dzwonkowska, S. (1998). Zgubne skutki alkoholu. Wychowawca, 5, 24-25.