Tytuł badania: Predykatory zachowań prewencyjnych wobec HIV/AIDS u polskich studentów
Data: [1998]
Badacz: Violetta Będkowska-Heine, Jadwiga Dołżycka, Matheew Zagumny

Celem badania było określenie postaw studentów wobec możliwości zarażenia się HIV/AIDS. W badaniu wykorzystano model AHBM (w tłumaczeniu polskim: AIDS – Model Przekonań Zdrowotnych), w którym dokonano inwentaryzacji typowych predykatorów zachowań zapobiegających zarażeniu się HIV/AIDS. Narzędzie to wykorzystano do odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu predykatory te determinowały zachowania profilaktyczne polskich studentów. Badaniem objęto 365 studentów z południowo-zachodniej Polski. Średnia wieku badanych wynosiła 23,7 roku, kobiety stanowiły 41,6% badanych, mężczyźni 58,4%. Większość badanych była stanu wolnego (74,2%). Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że odpowiedzi kobiet i mężczyzn nie różniły się w czterech podskalach (podatność, bezwzględność, korzyści i bariery). Fakt pozostawania w stałym związku również nie różnicował znacząco odpowiedzi badanych. Właściwość taką miało jednak połączenie wieku i stanu cywilnego w grupie mężczyzn, przy czym główne znaczenie miał tutaj wiek – im respondenci płci męskiej byli młodsi, tym częściej stosowali prezerwatywy. Wśród kobiet istotnym predykatorem stosowania prezerwatyw było postrzeganie choroby jako bezwzględnej w kategoriach konsekwencji medycznych i psychologicznych – im przekonanie to było silniejsze, tym częściej stosowano prezerwatywy. Tak w grupie kobiet, jak i mężczyzn istotny wpływ, różnicujący odpowiedzi badanych, miało zauważanie niedogodności w wykorzystywaniu prezerwatywy jako środka zabezpieczającego – im przekonanie to było silniejsze, tym rzadziej stosowano ten środek antykoncepcyjny.

Deskryptory TESE: zachowania społeczne, choroba, wychowanie seksualne, student, profilaktyka, postawa
TESE descriptors: social behaviour, illness, sex education, student, prevention, attitude
  • Będkowska-Heine, V., Zagumny, M. i Dołżycka, J. (1999). Predykatory zachowań prewencyjnych wobec HIV/AIDS u polskich studentów. Teraźniejszość – Człowiek – Edukacja, 3, 99-113.