Tytuł badania: Motywacja do uczenia się zagadnień biologii człowieka uczniów gimnazjum
Data: 2006 – 2008
Badacz: Alina Stankiewicz, Grzegorz Andrzej Zagulski

Badania dotyczyły motywacji uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych do uczenia się biologii człowieka. Szczegółowe cele: określenie kierunku zmian w motywacji uczniów do uczenia się biologii człowieka w wyniku realizacji programu nauczania biologii; określenie różnic w poziomie motywacji do uczenia się biologii między uczniami gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych oraz różnic w poziomie motywacji między dziewczętami i chłopcami; określenie sposobów ujmowania zagadnień biologii człowieka w programach nauczania biologii dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych; ocena rozwiązań metodycznych, dotyczących nauczania biologii człowieka, proponowanych w opracowaniach dydaktycznych dla nauczycieli. Badania przeprowadzono w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Bartoszycach ( woj. warmińsko-mazurskie) i w Białymstoku ( woj. podlaskie). Badania wstępne przeprowadzono po pierwszej lekcji biologii, wprowadzającej uczniów w dział: biologia człowieka. Badania końcowe przeprowadzono po lekcji powtórzeniowej z działu biologia człowieka. Łącznie w badaniach uczestniczyło 671 uczniów. Zastosowano analizę dokumentów, sondaż diagnostyczny i metody statystyczne. W Instytucie Biologii UwB, w Pracowni Dydaktyki Biologii są przechowywane wypełnione arkusze ankiet badanych uczniów.

Deskryptory TESE: biologia, przedmiot nauczania, program nauczania, motywacja, nauki przyrodnicze, szkolnictwo średnie, metoda nauczania
TESE descriptors: biology, curriculum subject, curriculum, motivation, natural sciences, secondary education, teaching method
  • Stankiewicz, A. i Zagulski, G. (2007). Motywacja do uczenia się zagadnień biologii człowieka uczniów gimnazjum. W: T. Janicka-Panek, A. Dąbrowska (red.), Uczeń i nauczyciel w procesie uczenia się przyrody, biologii i ekologii : XV (Jubileuszowa) Ogólnopolska Konferencja Naukowa Dydaktyków Biologii Szkół Wyższych (Łowicz, 17-19 września 2007 r.) : materiały monograficzne (s. 170-185). Skierniewice: Wydawnictwo Korepetytor Marian Gałczyński.